Zelené bicykle si môžu Prievidžania požičať aj tento rok4. 5. 2020 16:24

Služba zdieľaných bicyklov na krátke trasy Zelený bicykel bude v Prievidzi k dispozícii aj v roku 2020. Mesto Prievidza si pre obyvateľov mesta a jeho návštevníkov aj tento rok objednalo prevádzkovanie služby verejných zdieľaných bicyklov. Alternatívnu ekologickú formu dopravy podporuje aj preto, lebo v období pandémie je bicykel ideálnym dopravným prostriedkom.

„Napriek očakávaným výpadkom príjmov sme sa rozhodli podporiť zdieľané bicykle tak, ako to bolo naplánované v schválenom rozpočte mesta. Uvedomujeme si prínos tohto projektu, zvlášť v tejto mimoriadnej situácii, kedy sa stal bicykel ideálnym dopravným prostriedkom,“ vysvetľuje Katarína Macháčková, primátorka mesta Prievidza.

„S prevádzkovateľom plánujeme pokračovať na osvetových a propagačných aktivitách, ktorými budeme ďalej propagovať alternatívne formy mobility a cyklistiku v meste. Spolu s budovaním veľkej cyklotrasy z fondov Európskej únie to jednoznačne potvrdzuje, že s podporou alternatívnej nemotorovej dopravy to myslíme v Prievidzi vážne,“ dodáva.

1000 minút zadarmo
Prevádzkovateľ, spoločnosť 2brothers, na máj pripravil akciu pre všetkých jeho zákazníkov. Všetci majú na tento mesiac k dispozícii 1000 minút zadarmo. Aj takto chce prispieť k tomu, aby v čase pandémie používatelia službu čo najviac využili.

Prevádzka v čase pandémie
Prevádzkovateľ pre bezpečnosť cyklistov odporúča v období pandémie pri jazdách po celý čas používať ochranu tváre. Pokiaľ je to možné, odporúča používať pri jazde rukavice alebo iné ochranné pomôcky a po každom použití Zeleného bicykla dôkladne umytie alebo vydezinfikovanie rúk. Pripomína tiež všeobecné odporúčania – nedotýkať sa zbytočne rukami tváre, očí alebo rúška a udržiavať si odstupu aspoň dva metre od iných osôb. Samozrejme, aj prevádzkovateľ bude dbať o zvýšenú hygienu a riadidlá bicyklov bude pravidelne dezinfikovať.

Na 150 dní
Mesto sa s prevádzkovateľom dohodlo na zabezpečení prevádzky služby Zelený bicykel na obdobie od 1. mája do 27. septembra 2020, teda spolu na 150 dní. Ide o rovnako dlhé obdobie ako minulý rok. Za všetky dni prevádzky zaplatí mesto spolu najviac 15.000 eur.

V roku 2019 počet používateľov služby zdieľaných bicyklov narástol na 4.398, v sezóne 2018 to bolo len 2.649 používateľov. Rástol aj počet výpožičiek, ktorých bolo v letných mesiacoch aj viac ako 3.500 mesačne. Rastúci trend záujmu o službu očakáva samospráva aj v novej sezóne 2020.

Jednorazová jazda za 40 centov
Jednorazová polhodinová jazda na Zelenom bicykli stojí 40 centov, teda ostáva nezmenená. Úhrada sa realizuje prostredníctvom spoplatnenej SMS správy na číslo 8866. Podrobné pokyny sú na všetkých stojanoch služby Zelený bicykel.

Mesačné programy sú k dispozícii dva. Za 250 predplatených minút v balíku Program Start, ktoré sú k dispozícii 30 dní, zaplatí zákazník 1,90 eur. Program Liter s 1 000 minútami na 30 dní stojí 5,90 eur. Stojan je možné odomknúť na mobilnom telefóne cez internet, alebo prostredníctvom karty, ktorú bezplatne vydáva prevádzkovateľ.

Ceny služby Zelený bicykel
jednorazová jazda (Maximálna povolená dĺžka jazdy je 30 minút.) – 0,40 €
Program Start (250 predplatených minút, po maximálnu dĺžku 30 dní) – 1,90 €
Program Liter (1.000 predplatených minút, po maximálnu dĺžku 30 dní) – 5,90 €

Súťaž o permanentky Zeleného bicykla
Ak chcete vyhrať jeden z 10 poukazov na bezplatnú aktiváciu Programu Start a 1 poukaz na bezplatnú aktiváciu programu Liter, pošlite do 1. júna 2020 na e-mail info@prievidza.sk aspoň jednu fotografiu z používania Zeleného bicykla v období pandémie. Odoslaním fotografie vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich osobných údajov v nevyhnutnom rozsahu a zverejnením poslanej fotografie.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri