Vyjadrenie mesta k problémom prievidzského basketbalu



Lorem ipsum dolor sit amet 4. 8. 2011 07:08

Mesto Prievidza s poľutovaním prijalo správu o existenčných problémoch basketbalového klubu. Primátorka mesta mala a má snahu seniorskému basketbalu pomôcť.

Žiaľ, mesto sa v tomto čase dostalo do veľmi zložitej finančnej  situácie. Je spôsobená zvýšením úrokovej sadzby na úveroch. Zvýšenie nároku na rozpočet vo výške 45 tisíc €, ktoré predstavujú podiel zvýšených úrokov  pre dcérsku spoločnosť Prievidza Invest a 21 530  €  zvýšenie úrokov v prípade deviatich  úverov samotného mesta, predstavujú objemy, ktoré mesto musí nájsť v II. úprave rozpočtu. Tou sa bude zaoberať  zastupiteľstvo 30. augusta.  V pôvodnej verzii návrhu II. úpravy rozpočtu ešte pred pár dňami zohľadnilo mesto požiadavku basketbalistov na príspevok vo výške 50, resp. 35 tisíc €. Realita pri zostavení  II. úpravy však ukázala čosi iné a zámer mesta pomôcť, stroskotal na nesolventnosti mesta. Je nutné vo vzťahu postoja mesta k seniorskému basketbalu zdôrazniť aj to, že terajšia samospráva dostala do vienka neblahé dedičstvo vo forme úverovej zaťaženosti vo výške 15 miliónov €.

Ďalším dôvodom, prečo nie je v tejto chvíli mesto schopné basketbalu pomôcť,  je aj päť percentný sklz v poskytovaní podielovej dane. Na účtoch mesta  chýba v porovnaní so schváleným rozpočtom približne  550 tisíc €. V tejto situácii si nemôže dovoliť mesto poskytovať transfery na záujmové činnosti, pretože by ohrozilo chod samosprávy a jeho zákonných funkcií. Primátorka mesta zajtra odchádza na plánovanú služobnú cestu do zahraničia. Po návrate však bude rokovať s vedením HBP, a.s., o možnosti riešenia vzniknutej situácie.  Ani ona si neželá, aby úžasná atmosféra basketbalových stretnutí v prievidzskej  športovej hale zostala len nezabudnuteľnou spomienkou a minulosťou.

Prikladáme  vyhlásenie basketbalového klubu HBK Prievidza:

"Po viacmesačných intenzívnych rokovaniach ohľadom finančného zabezpečenia chodu basketbalového klubu musíme konštatovať, že situácia je veľmi vážna a dnes stojíme na okraji priepasti. Hornonitrianske bane ako bývalý generálny sponzor už viac ako dva roky odmietajú spoluprácu, ako aj každý pokus o stretnutie a vysvetlenie si situácie. Mesto Prievidza aj napriek ústnym prísľubom po posledných rokovaniach oznámilo, že nie je schopné ani najmenšou možnou čiastkou pomôcť klubu. Bohužiaľ, ani ostatní veľkí zamestnávatelia v regióne nemyslia na zachovanie najväčšieho športového a kultúrneho vyžitia svojich zamestnancov (zápasy pravidelne navštevuje 2500 a viac fanúšikov), a tak ostáva na nás rozhodnúť, či vôbec začneme sezónu alebo nie. Vlastnou činnosťou a s pomocou drobných sponzorov vieme sezónu pokryť na približne  50 až 60 percent z plánovaného rozpočtu, no bol by veľký risk a nezodpovednosť voči hráčom aj ostatným zainteresovaným v takejto situácii vôbec začať. Preto sme nútení oznámiť širokej verejnosti, že ak sa v najbližších troch dňoch nestane zázrak a nepomôže nám veľký partner, najbasketbalovejší klub na Slovensku zanikne! Je smutné, že bane, mesto a ostatné veľké firmy nie sú schopné dať dokopy sumu približne 100 000 eur na sezónu ako podporu klubu, ktorý reálne zabáva obyvateľov mesta a regiónu. Prípadný zánik bude mať veľký vplyv aj na výchovu a záujem mládeže o šport."


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri