Vianočné trhy v okresnom meste s viacerými novinkamiLorem ipsum dolor sit amet 22. 11. 2017 14:25

Prievidza sa pripravuje na Vianočné trhy. Tie v tomto roku čakajú viaceré výrazné novinky. Aké to sú? O tom sa porozprávame s pani Ivonou Vojtášovou, vedúcou Referátu obchodu a cestovného ruchu MsÚ v Prievidzi.

Každé mesto na Slovensku a samozrejme v celej Európe sa môže pýšiť pekným vianočným mestečkom s množstvom predajných stánkov. Kedy oficiálne začínajú Vianočné trhy v Prievidzi?
Vianočné trhy, sa budú konať od 6. do 23. decembra 2017, v skutočnosti budú stánky s občerstvením ponúkať svoje služby už v predvečer príchodu Mikuláša, teda od 5. decembra 2017, kedy sa rozžiari aj vianočný stromček na Námestí slobody. Predajné stánky s vianočným sortimentom začnú svoju predajnú činnosť neskôr a to od 13. decembra 2017.


V  minulých rokoch bola časť stánkov s jednotným dreveným vizuálom, ale značnú časť tvorili iba stále nejednotné a nesúrodé stánky, ktoré si priniesol každý jeden predajca. Výsledný efekt ale bol značne neestetický.
Súhlasím, a práve v tomto smere bude zavádzame prvú zmena v koncepcii tohtoročných Vianočných trhov. Pokiaľ ide o vizuál predajných stánkov ten sa zásadne zmení. Už pre tento rok neakceptujeme predajcom vlastné stánky, akési šiatre alebo nesúrodé prístrešky. Mesto Prievidza poskytne predajcom drevené stánky, alebo zelené predajné stánky, ktoré sú už tradične súčasťou našich trhov.


Sú aj ďalšie zmeny, ktoré pre tento rok pripravujete na naše Vianočné mestečko?
V zmysle odporúčania z Mestskej rady striktne uprednostňujeme predajcov s vianočným sortimentom, ktorých tovar primárne súvisí s Vianocami. Už teraz máme dostatok predajcov, ktorí predávajú vianočné ozdoby, dekorácie, svetielka, vianočný punč, cukrovinky a podobne. Ako organizátor jarmoku si vyhradzujeme právo výberu vianočného sortimentu. Skrátka Vianočné trhy v Prievidzi chceme vrátiť vianočnému sortimentu a vianočnej atmosfére ako takej. Na našom trhu už nedostanete bežne dostupný lacný tovar z dovozu z iných krajín. Tieto druhy tovarov nech ostanú súčasťou iných tradičných jarmokov.


Čo tieto zmeny urobia s počtom predajcov?
Ten sa pochopiteľne zníži.  Po minulé roky sme boli zo strany verejnosti kritizovaní, že na Vianočné trhy do Prievidze sa ísť neoplatí, lebo na nich aj tak dostanete len záclony a iné tovary, ktoré majú aj v kamenných predajniach. Počet stánkov bude v tomto roku výrazne nižší ale zato predajný tovar bude výlučne o vianočnej atmosfére. Už teraz máme rezervovaných približne 50 predajných stánkov.


V minulom roku došlo aj k zmene v rozmiestnení stánkov. Pripravujete podobné kroky aj v tejto sezóne?

Drevené predajné stánky budú vytvárať vianočnú atmosféru v línii od Mestského domu smerom k Mestskému úradu. Mestské stánky s dreveným štítom budú zas umiestnené v línii od OD Prior smerom k OD Vtáčnik. Stánky s občerstvením budú umiestnené z vnútornej strany námestia v tvare písmena „L“, a  paralelne s ľadovou plochou v smere k pódiu, ktoré bude prirodzeným ukončením oblúka predajných stánkov. V severnej časti námestia v smere od ČSOB k Pribinovmu námestiu a ďalej v smere od Pribinovho námestia dole k Mestskému úradu (popred Rybu) predajné stánky nebudeme umiestňovať. Týmto novým usporiadaním chceme zabezpečiť vyššiu estetickú úroveň podujatia a dosiahnuť na Námestí slobody útulnú atmosféru Vianočného mestečka, kde sa ľudia pred Vianocami postretajú pri pohári horúceho voňavého vianočného punču či vareného vína.


My sme počuli, že v tomto roku budú Vianočné trhy aj o ekológii.

Áno, aj v tomto smere budú mať naše trhy jednu novinku. V rámci jedného stánku s občerstvením, bude punč podávaný do ekologických recyklovateľných pohárov. Tieto poháre sú vyrobené z celulózy a kryštalizovaného prírodného škrobu. V rámci stánku budú k dispozícii dve špeciálne označené smetné nádoby, ktorých vyzbieraný odpad bude odvezený do bioplynovej stanice a následne premenený na tekuté hnojivo.


Môžete prezradiť aj niektoré aktivity, ktoré budú súčasťou trhov?

Samozrejmosťou bude drevený betlehem pred piaristickým kostolom, detská vianočná rybačka – teda obľúbený výlov kaprov, nebude chýbať ľadová plocha a samozrejme pripravená je aj bohatšia a nápaditejšia vianočná výzdoba, na ktorej sa opäť budú podieľať aj žiaci základných škôl ktorí budú zdobiť vianočné stromčeky v centre mesta, pri betleheme a na Pribinovom námestí. Takže všetkých srdečne pozývame na Vianočné trhy do okresného mesta.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri