V Prievidzi budú lietať taniere! Bez črepín...Lorem ipsum dolor sit amet 18. 6. 2013 10:16

Týždeň pred začiatkom letných prázdnin zavítajú do Prievidze  športovci z celého Slovenska, aby počas víkendu 22.- 23. júna odohrali druhý tohtoročný ligový turnaj v ultimate frisbee.

Organizátorom turnaja je tri roky fungujúci domáci klub Baník Lásky v spolupráci so Slovenskou Asociáciou Frisbee (SAF),  s podporou mesta Prievidza a spoločnosti UNIPA. Turnaj sa odohrá priamo na futbalovom štadióne na sídlisku Žabník. Vstup pre divákov je zdarma. 

Ultimate je mladý tímový šport, ktorý ma korene na amerických univerzitách. Je bezkontaktný a človek sa pri ňom poriadne nabehá. Prvý zápas vôbec sa odohral v roku 1972. Hrá sa na obdĺžnikovom ihrisku s dĺžkou 100m a šírkou 37m, ktoré je rozdelené na hracie pole s dĺžkou 64m v strede a dve cieľové zóny s dĺžkou 18m. Hrajú dva tímy po sedem hráčov. Snažia sa prihrávkami dostať disk do cieľovej zóny súpera, pričom si môžu prihrávať v ktoromkoľvek smere. Hráč s diskom nesmie bežať a musí počas doby držania disku stáť aspoň jednou nohou na mieste. Každý hráč má na odhodenie disku limitovaný čas, čo dáva zápasom vysoké tempo. Cieľom hry je nahrať viac bodov ako súper.

Azda najzaujímavejším aspektom Ultimate je však myšlienka nazývaná Spirit of the Game, “duch hry”. Pravidlá vychádzajú z predpokladu, že ich žiaden hráč nebude zámerne porušovať a svoju zodpovednosť za férovú hru, dodržiavanie pravidiel a všeobecnú radosť z hry postaví nad súťaživosti. Pravidlá sú preto postavené tak, že v nich neexistujú tresty za ich porušenie a hra pokračuje tak, aby bola simulovaná situácia, ktorá by pravdepodobne nastala, keby nedošlo k priestupku. Na ihrisku preto nenájdete žiadnych rozhodcov, hráči si prípadné fauly a iné spory hlásia a riešia medzi sebou.

V Spojených štátoch vznikla pred nedávnom prvá profesionálna liga Major League Ultimate a ultimate sa teší rýchlo rastúcej popularite vo všetkých kútoch sveta. Na Slovensku sa hrá ultimate už viac ako 20 rokov. Aktuálne nájdete tímy v Bratislave, Senici, Trnave, Špačinciach, Zlatých Moravciach, Košiciach a Prievidzi. Domáci tím Baník Lásky poskladal svoj názov z najpopulárnejšieho povolania v našej kotline a láskavého charakteru tohto netradičného športu a ľudí, ktorých združuje :)
Po svojom vzniku a ťažkých začiatkoch v sezóne 2011 sa míľovými skokmi prebojoval do prvej polovice tabuľky v roku 2012 a obsadil 4. miesto v lige SAF a 3. miesto na majstrovstvách SR v Zlatých Moravciach. Na dvoch tohtoročných turnajoch si zatiaľ vyslúžili Baníci piatu a šiestu priečku a na prvý domáci turnaj sa veľmi tešia.
Na turnaji je očakávaná účasť 10 tímov a hrať sa bude v sobotu od 9:00 do 19:00 a v nedeľu do 16:00. Všetci športoví nadšenci, zvedavci a fanúšikovia sú srdečne pozvaní.

Autor: Milan Hajster/Marián Mišeje)

Podujatie podporili:

Mesto Prievidza
UNIPA, spol. s r.o.,
Element Music Club

Organizátori ďakujú za  pomoc a angažovanosť v príprave turnaja Ing. Branislavovi Bucákovi,  predsedovi Komisie športu pri MsZ v Prievidzi


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri