Študenti si prezreli prievidzské depoLorem ipsum dolor sit amet 9. 5. 2016 08:39

Po rokovaniach so Železničnou spoločnosťou Slovensko a.s. a následným povolením riaditeľom inšpekcie a kotroly  žiaci 3. B a C v rámci predmetu Podnikanie v cestovnom ruchu navštívili Depo Prievidza.

Sprievodcom nám, po tomto Prievidžanom malo známom objekte, bol pán Sobota, pracovník Depa. Objekt bol na podnet občianskeho združenia Klub Bôbarov v roku 2005 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Stavba sa nachádza na Bojnickej ceste č. 2 v areáli železničnej stanice. Bola vybudovaná v rokoch 1912 - 1913, v roku 1938 rozšírená. So svojím technologickým vybavením je najzachovalejším objektom svojho druhu na Slovensku. Je významným dokumentom vývoja architektúry železničných stavieb a histórie tohto druhu dopravy na Slovensku.
Najvzácnejším strojom v Depe je stará parná lokomotíva, ktorú volajú Ušatá. Teraz po koľajniciach nepremáva.  Jej správcom je Prievidzský parostrojný spolok a vlastníkom Slovenské technické múzeum. 
Práve pri oslave  120. výročia od príchodu prvého vlaku na hornú Nitru, ktoré sa konajú v sobotu 14. mája 2016,  ju budete môcť vidieť.  Na cestách  Prievidza – Veľké Bielice a späť ju zastúpi modernejšia lokomotíva Okatá.
Príďte si vychutnať oslavy na železničnú stanicu Prievidza.

Autor: Silvia  Liktorová, 3.c Obchodná akadémia Prievidza


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri