Spomienka na November '89: Za slobodu treba bojovať12. 11. 2015 08:24

Občianske združenie Berkat Slovensko nadväzuje na predchádzajúce úspešné ročníky spomienkových podujatí s Antonom Srholcom, Františkom Neupauerom a Štefanom Hríbom, Máriom Homolkom a Matúšom Vallom. V pondelok 16. novembra pripravuje večer k 26. výročiu Novermbra '89 na ktorom sa budú premietať dva filmy a diskutovať budú dvaja hostia: Lukáš Fila a Martin Milan Šimečka.

Prvým hosťom bude Lukáš Fila. Je vyštudovaný právnik, sedem rokov pôsobil ako zástupca šéfredaktora v denníku Sme. Po vstupe investičnej skupiny Penta do vlastníckej štruktúry vydavateľstva Petit Press, z redakcie SME odišiel a spoluzakladal Denník N. Hrá na basovú gitaru v bratislavskej skupine Korben Dallas.

Druhým hosťom bude Martin Milan Šimečka, syn disidenta. Pred rokom 1989  nemohol študovať, vyučil sa na učilišti. Publikovať začal v samidzatoch. Po Nežnej revolúcii pôsobil ako šéfredaktor týždenníka Domino Fórum, denníka SME a českého týždenníka Respekt, kde dodnes pôsobí ako editor. Vo voľnom čase sa venuje behu.

Na podujatí budú tiež premietať dva filmy. Prvým je snímka s názvom 1989: Z deníku Ivany A. Filmový denník je zostavený na základe historických udalostí, kombinuje osobné denníkové záznamy a dobové nahrávky revolučných udalostí. Predlohou sa stal autentický denník sedemnásťročnej Ivany A., ktorá osobitým pohľadom stredoškoláčky reflektuje posledný rok existencie komunistického Československa. Druhý film má názov Vtedy v Bratislave. Je to osobný príbeh, ktorý sleduje cestu človeka prenasledovaného totalitnými diktatúrami k jeho osobnej pravde a k vnútornej slobode, rozpráva príbeh dvoch sestier - Zuzany a Táni, ktoré emigrovali v roku 1968 z Československa do Švédska, kde žijú dodnes. Citlivým pohľadom sleduje každodenný život v priereze pohnutej histórie Európy 20. storočia.

Spomienkové podujatie sa koná v pondelok 16. novembra 2015 v Sále Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi. Vstupné je 3 eurá, pre študentov, seniorov a ZŤP je vstupné zľavnené 1,50 €.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri