Školy z Prievidze boli úspešné vo viacerých súťažiach11. 7. 2017 10:04

Súrodenci Matej a Jakub Mazúrovci a Martin Kmeť zaujali s viacerými robotickými projektmi.

Počas horúcich júnových dní žiaci a študenti zvyčajne čakajú na vysvedčenie a tešia sa na prázdniny. Napriek teplu sa žiakom a študentom zo Základnej školy na Mariánskej ulici v Prievidzi a Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi darilo úspešne prezentovať nielen miesta svojho bydliska, ale aj mesto Prievidza a celý Trenčiansky samosprávny kraj. Spomenúť môžeme hneď viacero úspechov.

Na robotickej súťaži RBA 2017 organizovanej 5. júna Gymnáziom Alejová a Prírodovedeckou fakultou UPJŠ v Košiciach, kde súťažilo 164 účastníkov z 24 miest celého Slovenska, v silnej konkurencii tím Mazúr company v zložení Matej Mazúr (8.A ZŠ Mariánska Prievidza) a Jakub Mazúr (1.C GVBN Prievidza) získal 1. miesto v kategórii vlastný model.

O týždeň neskôr sa v Prešove konala súťaž Legobot 2017, ktorú zorganizovala Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove za podpory mesta Prešov, združenia Košice IT Valley a LEGO education. Zastúpenie na nej mala aj Prievidza. Matej Mazúr a Martin Kmeť, obaja z 8.A  ZŠ Mariánska z Prievidze v kategórii edubot získali 1. miesto s projektom Legendy, ktoré predstavoval robot Móric propagujúci hru Legendarium, spolu s robotom BB-8 z Hviezdnych vojen.
Projekt - robotická učebná pomôcka sa dá použiť pri výučbe fyziky, ale aj geografie, slovenčiny a dejepisu.  V kategórii speedybot o najrýchlejšieho robota chodiaceho po čiare tento tím obsadil aj napriek technickým problémom pekné štvrté miesto

A tretí úspech v robotike. 20. júna sa Technická akadémia v Spišskej Novej Vsi stala miestom stretnutia priaznivcov robotiky z radov žiakov základných a stredných škôl. Cieľom Robotického dňa 2017 bola hlavne popularizácia techniky,  prezentácia robotických zariadení a motivácia mladých ľudí so záujmom o techniku a robotiku. Na zaujímavom podujatí, kde sa prezentovali rôzne roboty, malo zástupcu aj Gymnázium V. B. Nedožerského z Prievidze. Jakub Mazúr predstavil vylepšený model robotického auta Chevrolet Camaro, s ktorým získal 2. miesto.

Prievidza mala zastúpenie nielen na robotických súťažiach. Bilingválne gymnázium Milana Hodžu i tento rok vyhlásilo súťaž Hodžova esej. Súťaž sa konala pod záštitou predsedu slovenskej vlády na tému: „Demokracia musí mať svoju vnútornú kázeň a musí mať autoritu. Nie autoritu silných jedincov, ale autoritu zákonného kolektívu, autoritu morálnu, autoritu intelektuálnu.“(Milan Hodža). Podtitul súťaže bol: „Zamyslenia mladého človeka nad problematikou aplikácie demokracie v súčasnosti.“ 22. júna sa v priestoroch Bilingválneho gymnázium Milana Hodžu konalo vyhodnotenie 13. ročníka súťaže. Práca Jakuba Mazúra z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi sa odbornej porote páčila a získala Cenu riaditeľa Ústavu politických vied SAV v Bratislave.

A ešte jedna správa z Prahy. 25. júna sa v Kongresovom centre Praha Matej Mazúr (ZŠ Mariánska Prievidza) a jeho brat Jakub Mazúr (GVBN Prievidza) spolu so svojím robotickým projektom Legendy zúčastnili na medzinárodnom podujatí Robotic day 2017. Štrnásty ročník robotickej súťaže, na ktorej sa zúčastnilo 177 robotov, ktoré postavilo 277 účastníkov z 9 krajín zorganizovali Matematicko-fyzikálna fakulta Karlovej univerzity a spolok Robonika. Jediní zástupcovia Prievidze síce v Prahe nevyhrali cenu, ale pochvaly od záujemcov o ich projekt a dobrý pocit, že propagovali Slovensko tiež nie sú na zahodenie. Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri