Primátorka Macháčková: Vyfárajme z neistotyLorem ipsum dolor sit amet 24. 5. 2017 14:52

Primátorka Prievidze pozýva premiéra, eurokomisára, zástupcov baní, ostatných zamestnávateľov i všetkých odborníkov k debate o budúcnosti regiónu hornej Nitry.

Primátorka Prievidze Katarína Macháčková na námestí v Prievidzi spolu so zástupcami celého regiónu vyzvala predsedu vlády SR, aby prišiel diskutovať o budúcnosti hornej Nitry za okrúhly stôl. Upozornila, že po nedávnych vyjadreniach ministra hospodárstva ľudia žijú v neistote.

Po tom ako na námestí premietla anketu názorov obyvateľov okresu Prievidza vyhlásila, že nechce, aby ľudia v Prievidzi žili v neistote: „Vláda rozhodla, že elektrina z domáceho hnedého uhlia sa má vyrábať až do roku 2030. Tento termín ale nedávno otvorene spochybnil minister hospodárstva Peter Žiga. Na diskusii inštitútu INESS pripustil skrátenie tohto záväzného termínu, ak o tom bude diskusia a do budúcnosti sa pripraví jasný plán. V našom meste a kraji preto žijeme v neistote. Ľudia nevedia ako dlho ešte budú mať prácu, mladí nevedia, či sa sem majú vrátiť, podnikatelia nevedia, či a koľko investovať. Všetci potrebujeme vedieť, prečo skorší termín minister pripúšťa a čo bude ďalej.

Po primátorke sa k neistote v regióne vyjadrila aj Kvetoslava Šimorová, starostka obce Dolné Vestenice, malý miestny podnikateľ Ivan Sýkora, aj poslanec NRSR Jozef Mihál.
Som hrdá na tradíciu baníctva v Prievidzi a v celom regióne. Mám rada miestnych ľudí a nechcem, aby žili v neistote. Potrebujeme otvorene hovoriť s baníkmi o tom, čo ich čaká, aby sa podľa toho mohli zariadiť oni, ich rodiny, či noví investori. Ak pán minister takú diskusiu očakáva, potom nielen jeho, ale všetkých, vrátane pána premiéra pozývam k odbornej a konkrétnej diskusií o budúcnosti hornej Nitry. Ak skutočne hrozí, že ťažba domáceho uhlia na výrobu elektriny potrvá kratšie ako do roku 2030, diskutovať o tom treba čo najskôr, aby sme sa na to stihli pripraviť. Poďme spoločne vyfárať z neistoty,” dodala Macháčková.

Premiéra Roberta Fica požiadala primátorka Macháčková listom o návrh vhodného termínu v priebehu júna 2017, ktorý mu bude na stretnutie v Prievidzi vyhovovať. Okrúhly stôl o budúcnosti regiónu horná Nitra sa bude konať v kultúrnom dome v Prievidzi.


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri