Prievidzskí seniori v európskom parlamenteLorem ipsum dolor sit amet 2. 12. 2019 12:36

Každý europoslanec v EP je ich spolu 754, môže pozvať limitovaný počet občanov zo svojej vlastnej krajiny na návštevu Štrasburgu a Európskeho parlamentu. Mali sme šťastie, že poslanec Európskeho parlamentu p. Vladimír Bilčík, M.Phil., PhD.  sa rozhodol skĺbiť mladosť, strednú generáciu, ale aj seniorov do jedného kolektívu a v dňoch 24. -28. novembra 2019 ich ako prvých svojich hostí privítal vo Francúzsku, v meste Strasburg a aj v sídle Európskeho parlamentu. Skupinu seniorov tvorili členovia zo siedmych Denných centier z Prievidze. 

Štrasburgu sa nachádzajúce na východe Francúzska, na ľavom brehu Rýna. Je v regióne Alsasko a departement Bas-Rhin. Cesta bola dlhá a únavná, no stála za to. Ubytovaní sme boli asi 35km od centra diania, v novom a útulnom hoteli Atolon Park Hotel.

Očarilo nás mesto, ktoré v minulosti patrilo striedavo k Nemecku aj Francúzsku, čo ovplyvnilo aj jeho výzor. V historickom jadre je katedrála Notre Dame, ktorá pochádza z 11.–15. storočia, postavená je z červeného pieskovca. Niektoré mestské domy zo 17. storočia majú drevené vonkajšie fasády, ktoré boli prekrásne vyzdobené, vysvietené a úchvatné kvôli vianočným trhom, ktoré patria k najkrajším v Európe, čo môžeme všetci zhodne potvrdiť.

Dnes je Štrasburg sídlom Rady Európy, Európskeho parlamentu a Európskeho súdu pre ľudské práva. Po obede s poslancom EP p. Bilčíkom sme sa podvečer presunuli do Európskeho parlamentu, boli sme v rokovacej miestnosti EP a RE, oboznámili nás so štruktúrou a formou práce europoslancov, p. Bilčík nám konkrétne vysvetlil prácu, ktorej sa venuje. Vo večerných hodinách na nás čakala perfektná večera v hoteli s veľmi milým personálom. Prežili sme dlhý, ale nezabudnuteľný deň.

Ďalší deň nás čakala  „romantická“ plavba po kanáloch okolo Starého mesta. Plávali sme okolo domov dvoch kedysi najsilnejších miestnych cechov – mlynárov a kožiarov, počas plavby sme s úžasom sledovali nádherné mestské domčeky, ktoré pochádzajú zo 17. storočia, drevené vonkajšie fasády sú krásne upravené a namaľované. Toto bol bonus, ktorý nám urobil veľkú radosť. Plný dojmov sme nastúpili do autobusu na spiatočnú cestu domov.

Na záver naše veľké ĎAKUJEM patrí poslancovi EP za Slovenskú republiku p. Vladimírovi Bilčíkovi, pani primátorke Kataríne Macháčkovej, ktorá nás s poslancom EÚ zoznámila, ale aj všetkým tým, čo nám pobyt organizovali, zabezpečili a bezpečne nás vozili po cestách (p. Mgr. Františkovi Chrzanovi, p. šoférovi a asistentom europoslanca).

Za všetkých vďačných seniorov Denných centier z Prievidze  

Ing. Eva Špeťková Bucáková 
členka výboru DC Bôbar Pievidza 
Text a foto : Ing. Eva Špeťková Bucáková


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri