Prievidzské sgrafitá zaujali10. 4. 2017 14:32

Na celoslovenskej súťaži o najkrajší kalendár na rok 2017, ktorú každoročne vyhlasuje Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov, Prievidza opäť bodovala. V kategórii A5 kalendáre slovenských miest sa s nástenným viaclistovým kalendárom „Prievidzské sgrafitá 2017“ umiestnila na 2. mieste.

Ocenenie z rúk zástupcov SSN v sídle spoluorganizátora súťaže, Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici, prevzala za mesto Prievidza členka mestskej rady a poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Prievidzi Katarína Čičmancová.


Mesto Prievidza sa do súťaže prihlásilo po minuloročnom úspechu, keď zabodovalo s kalendárom „Výtvarní umelci Prievidze 2016“. Témou tohtoročného úspešného kalendára sú opäť umelecké diela, avšak tento raz sú to umelecké diela, tvoriace architektonickú výzdobu sídliska Píly, ktoré bolo budované v päťdesiatych rokoch minulého storočia v štýle tzv. socialistického realizmu (SORELA). „Pri výbere témy kalendára sme sa snažili brať do úvahy nielen atraktivitu samotnej témy, ktorá v takomto rozsahu spracovania na obytných blokoch nemá na Slovensku obdobu, ale snažili sme sa tému z pohľadu spracovania uchopiť tak, aby bola Prievidžanom blízka. Myslím, že sa nám to podarilo, pretože o kalendár bol medzi obyvateľmi nášho mesta veľký záujem. Zároveň je našou snahou uchovať túto architektonickú jedinečnosť sídliska Píly, ktoré je ako celok v zmysle VZN pamätihodnosťou v kategórii nehnuteľností, aj pre budúce generácie. Veľmi nás teší, že sme touto témou zaujali aj odbornú komisiu, ktorá vyhodnotila kalendár mesta Prievidza ako druhý najkrajší na Slovensku“, skonštatovala primátorka mesta Katarína Macháčková.   


Klub Slovenského syndikátu novinárov organizuje súťaž o najkrajší kalendár už 25 rokov. Počas nich sa do súťaže zapojilo 725 vystavovateľov – autorov, firiem, miest a obcí, ktorým bolo udelených 1 130 ocenení. Víťazné kalendáre v jednotlivých kategóriách sú vystavené spoločne s najkrajšími knihami a propagačnými materiálmi v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici a následne sú zapožičané na putovnú výstavu vo viacerých slovenských mestách. 
Výsledky 25. ročníka súťaže Najkrajší kalendár na rok 2017 v kategórii A5 mestá:
1. Mesto Spišská Nová Ves: Mohlo to byť aj inak 2017 SPIŠSKÁ NOVÁ VES
2. Mesto Prievidza: Prievidzské sgrafitá 2017
3. Mesto Ružomberok: Ružomberok 2017


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri