Prievidzské cvičenky na svetovej gymnaestrádeLorem ipsum dolor sit amet 10. 8. 2015 08:18

Cvičenky z odboru Olympia pri Olympijskom klube Prievidza sa predstavili v polovici júla v Helsinkách na svetovej gymnaestráde. Na podujatí, ktoré sa koná každé štyri roky, sa celkovo predstavilo 21 tisíc cvičencov a cvičeniek z 57 štátov sveta, ktorí prezentovali svoje rôznorodé skupinové skladby zložené z tanečného umenia, gymnastických či akrobatických prvkov.

Slovensko zastupovali v pódiových či hromadných skladbách skupiny z Trenčianskeho, Nitrianskeho, Trnavského, Košického a Bratislavského kraja.
Z našej Olympie sa vo Fínsku predstavilo osemnásť žien s hromadnou skladbou MY a MY, ktorej autorky sú Emília Fialová, Darina Kučerová a Katarína Kučerová. Celkovo sme vystúpili štyrikrát. Nešlo o klasickú súťaž, ale o prehliadku hromadných skladieb skupín z celého sveta. Pre nás bolo najväčším úspechom, že sme mohli vystúpiť v rámci atraktívneho nočného podujatia s názvom Nočná  šou. Z 57 štátov boli vybraní zástupcovia desiatich krajín a boli sme veľmi radi, že sme sa mohli ocitnúť medzi nimi. Bolo úžasné vystupovať v skvelej atmosfére pred tisíckami fanúšikov, počuť ich ovácie i potlesk. Viaceré skupiny predstavili publiku vynikajúce skladby, aj pre nás to bol veľký zážitok, ale aj inšpirácia,“ prezradila Jitka Hejtmánková, cvičiteľka prievidzskej Olympie.

U veľvyslanca
Viaceré slovenské cvičiteľky, vrátane Jitky Hejtmánkovej, dostali v Helsinkách pozvanie na stretnutie od slovenského veľvyslanca vo Fínsku a Estónsku Tibora Králika. „Boli sme priamo na úrade veľvyslanectva. Potešila nás pochvala od veľvyslanca za skvelé výkony na gymnaestráde. Hovoril nám, že bol doslova dojatí z nášho vystúpenia. Vo Fínsku sme sa ukázali asi naozaj v dobrom svetle, čo potvrdzovali aj reakcie z iných zahraničných výprav. Neraz nás cudzí ľudia spoznávali a gratulovali nám k dobrým výkonom,“ uviedla Jitka Hejtmánková.
Kvalitné výkony cvičeniek Olympie boli odzrkadlením ich celoročnej prípravy, ale aj skúsenosťami a zohratosťou. So skladbou MY a MY už v minulosti bodovali aj na gymnaestráde v nemeckom Manheime v roku 2013.

Tancoval celý štadión
Zaujímavosťou svetovej gymnaestrády bolo, že počas otváracieho ceremoniálu sa podarilo organizátorom roztancovať celý štadión.
Na olympijskom štadióne tancovalo hromadnú skladbu 2200 cvičeniek a cvičencov z rôznych krajín. Tancoval sa jeden tanec, ktorý zároveň tancovali aj jednotlivé výpravy a diváci v hľadisku. Bolo niečo úžasné a neskutočné roztancovať také davy,“ dodala Jitka Hejtmánková.
Najbližšie bude svetová gymnaestráda o štyri roky v rakúskom Dornbirne. Na ten majú prievidzské cvičenky dobré spomienky, v roku 2009 si na tamojšej gymnaestráde vybojovali v pódiových skladbách bronz.
Našou najbližšou veľkou motiváciou je aj účasť na všesokolskom zlete v Prahe v roku 2018. Je to naša srdcová záležitosť, pretože v Prahe sme už cvičili aj v rokoch 2000, 2006 a 2012,“ prezradila Jitka  Hejtmánková.

Ďalší program
Najbližšie sa cvičenky odboru Olympia zúčastnia na Česko-slovenskej letnej olympiáde seniorov, kde spestria svojim vystúpením otvárací ceremoniál. Mimochodom, viaceré prievidzské cvičenky by sa nestratili na tejto súťaži ani športovými výkonmi. Na nedávnom krajskom kole letnej olympiády seniorov získala vo svojej kategórii  Jitka Hejtmánková zlato v hode loptou na diaľku, Viktória Gajdová bola rovnako zlatá v disciplíne hod medicimbalom a Jana Svitková vybojovala bronz v behu na 50 metrov. Tieto výsledky znamenali, ze Prievidžanky vo svojej kategórii vybojovali zlatý pohár pre najúspešnejšie družstvo.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri