Prievidza udelila čestné občianstvo Danielovi HevieroviLorem ipsum dolor sit amet 12. 11. 2015 10:21

Poslanci mestského zastupiteľstva udelili čestné občianstvo spisovateľovi Danielovi  Hevierovi pri príležitosti životného jubilea 60. rokov.

Spisovateľ Daniel Hevier je takmer univerzálnou tvorivou osobnosťou. Píše poéziu, prózu, eseje, rozprávky, texty piesní, divadelné  a rozhlasové hry, libretá muzikálov, filmové a divadelné scenáre, venuje sa prekladateľskej činnosti a v posledných rokoch aj  výtvarnej tvorbe a hre na hudobných nástrojoch. Okrem toho fotografuje,  organizuje  tvorivé dielne, ponára sa do labyrintu internetu, vyrába autorské knižky. Príležitostne učí na rôznych typoch škôl a vedie kurzy tvorivého písania a vnútornej kreativity. Kritici ho považujú za jedného z najtvorivejších autorov v histórii slovenskej literatúry. Daniel Hevier sa hrdo hlási k mestu Prievidza, kde prežil svoje detstvo a mladosť. Tvrdí, že bez čitateľa by spisovateľ bol mŕtvy, lebo by ho nemal kto čítať. Musel by písať len sám pre seba a to by bolo smutné. Takže všetko, čo robí, robí pre čitateľov. V roku 2013 bolo Danielovi Hevierovi pri príležitosti 900. výročia  prvej písomnej zmienky a 630. výročia udelenia kráľovských výsad mestu Prievidza udelené mestské ocenenie Cena mesta Prievidza.


Životopis
Narodil sa 6. decembra 1955 v Bratislave. Detstvo prežil v Prievidzi, kde  okrem základnej školy absolvoval aj štúdium na gymnáziu. Pokračoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave  štúdiom estetiky a slovenského jazyka.Už počas vysokoškolského štúdia pracoval ako redaktor literárnej redakcie v Slovenskom rozhlase. Krátky čas pôsobil vo vydavateľstve Mladé letá, po roku 1989 ako šéfredaktor. Od roku 1991 vedie vlastné vydavateľstvo HEVI.

Daniel Hevier  debutoval ako básnik roku 1974 zbierkou poézie Motýlí kolotoč. Odvtedy vydal množstvo kníh, viaceré z nich boli preložené do cudzích jazykov. Je autorom zbierok Muž hľadá more, Nočný predaj nádeje, Biele horí najdlhšie. Knihami Nevyplazuj jazyk na leva, Krajina Zázračno, Nám sa už zase nechce spať,  Heviho ABC, Krajina Agord alebo Svet zachránia rozprávky si získal priazeň detských čitateľov. Hevier je jedným z najpozoruhodnejších moderných rozprávkarov v slovenskej literatúre. V rozprávkovom spektre autora možno nájsť rozprávky symbolické, andersenovského ladenia, rozprávky založené na vtipnej hre slov i na poetickom nápade.

Talentovaného autora zapísali na čestnú listinu IBBY za rozprávku Kam chodia na zimu zmrzlinári. V roku 1994 mu bola udelená cena Trojruže za celoživotné dielo pre deti. Prvé miesto získal v čitateľskej ankete o Najpopulárnejšieho spisovateľa za rok 1996. Hlavnú cenu Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska mu odovzdali za román Kniha, ktorá sa stane (2010). V roku 2011 dostal cenu ministra kultúry SR.

Úspešný autor získal prvenstvo aj v súťaži pôvodných dramatických textov divadelných hier v slovenskom a českom jazyku Dráma 2013 za text Smrť si vás pridala do svojich kruhov. V roku 2014 sa stal laureátom Ceny Márie Ďuríčkovej. Po prvý raz toto ocenenie za tvorbu pre deti mu udelilo Literárne informačné centrum. Aj v roku životného jubilea príde opakovane medzi prievidzské deti základných škôl so zaujímavým projektom.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri