Prievidza bola opäť multižánrová28. 6. 2019 10:56

Námestie slobody v Prievidzi bolo počas dvoch dní – v piatok 21. a v sobotu 22. 6. 2019 -  priestorom pre realizáciu širokého spektra kultúrnych aktivít prievidzských a regionálnych umelcov.

Aj druhý ročník festivalu STRE3T PD si kládol za cieľ pritiahnuť do centra Prievidze najmä priaznivcov  neformálnej, alternatívnej kultúry - hudobníkov, tanečníkov, výtvarníkov, divadelníkov i filmárov. Hoci  hroziaci dážď do istej miery tento zámer ovplyvnil, na prievidzskom námestí sa počas jednotlivých programových blokov vystriedali stovky Prievidžanov i návštevníkov mesta. V úvode festivalu ich privítala primátorka Katka Macháčková, ktorá zároveň vyjadrila radosť z tejto nevšednej kultúrnej iniciatívy  a podporu mesta. V bloku „Hudba na námestí“ si vypočuli koncerty  hudobných kapiel z Prievidze - Drums Quartet, Hybrid Kryptonit, Novák - Funky Emotions i Kamenca pod Vtáčnikom – Kapellka. Ponúkli široké spektrum hudobných žánrov – od klasických inštrumentálnych skladieb, cez pop rock, alternatívny rock, funky-disco hudbu až po world music. Horná časť námestia s fontánou sa opäť stala príťažlivým priestorom pre originálnu tanečnú performanciu študentov katedry tanečnej tvorby VŠMU v Bratislave – Hany Jurenkovej, Andrei Pernišovej a Matúša Szeghöa.

Prievidzskí ranostaji si v sobotu ráno mohli dať v kaviarničke Green Box „Rannú kávu s poéziou“ naservírovanú členmi prievidzského Literárneho klubu Poet- Dianou Laslopovou, Antonom Mellom a Miulošom Mokrým. Kaviarnička v prestávkach popoludňajšieho programu hostila i vystúpenia prievidzských stand-upistov – Petra Zavadila a Tomáša  Šrámeka. Počas oboch dní sa námestie stalo i netradičným ateliérom pre prievidzských výtvarníkov – Romana Turcela, Olega Cipova, Petra Šoltoa, Zuzky Pisonovej Katky Pračkovej a Andreja Žilu – Noneho.  Nechýbal osobitný program pre rodiny  deťmi, ktoré sa spontánne zapojili do tanečného workshopu   Hip-hop so Skajou, vedeného prievidzskou rodáčkou Kristínou Gromovou, i do interaktívneho predstavenia potulného Divadla na traky. Sympatickým príkladom, ako získavať deti do udržiavania folklórnych tradícií svojej obce i regiónu bolo vystúpenie DFS Malá Lubená z Poluvsia. Najmä stredná a staršia generácia Prievidžanov si prišla na svoje v talk show s Marcelou Laiferovou, ktorá si v nej zaspomínala nielen na roky strávené v Prievidzi, ale zaspievala i viacero svojich legendárnych piesní, vrátane piesne Žiť za to stálo, úryvok z ktorej bol vyrytý na ďalšiu z lavičiek pri fontáne. Príjemnou bodkou festivalu bol program Retro najvác DJ Caggieho, ako alternatíva k bežným diskotékam.


Festival organizovali o.z. K-2000 a Art Point Prievidza s finančnou podporou Fondu na podporu umenia a Mesta Prievidza. Fond na podporu umenia bol hlavným partnerom projektu.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri