Potlesk honoráromLorem ipsum dolor sit amet 13. 11. 2013 09:18

Cyklus ekonomických prednášok pod názvom „smevškole“ v našej Obchodnej akadémii v Prievidzi má trojročnú tradíciu. K názvu ma inšpiroval názov vzdelávacích projektov nemenovaného denníka, ktorý som predčasom s mojimi žiakmi realizoval. Na naše pozvanie už prišli viaceré úspešné osobnosti z oblasti ekonomiky, podnikania. Prednášali nám Peter Krištofovič, Ivan Mikloš, Petra Marko, Michal Meško.

Tentoraz sme k spolupráci prizvali aj Žilinskú univerzitu – Detašované pracovisko FRI v Prievidzi a 28. októbra 2013 sme v aule VŠ zorganizovali ďalšiu prednášku. Posledným prednášajúcim, ktorý si pre našich žiakov ale aj vysokoškolákov ŽU, či žiakov Piaristického gymnázia v Prievidzi našiel čas, bol zakladateľ úspešnej slovenskej softverovej firmy ESET a spolutvorca antivírusového programu NOD 32 - Miroslav Trnka.

O tomto úspešnom počítačovom fanatikovi, úspešnom podnikateľovi, nadšencovi hry na gitare, zberateľovi gitár a čo ja viem čo ešte, sa môžte na stránkach denníkov, dôležitých ekonomických časopisoch, v archívoch rôznych televízii či rôznorodých serveroch, dočítať mnoho zaujímavých informácii, zhliadnuť viaceré prednášky, záznamy talk show.

Ja vám „posuniem“ niekoľko postrehov z eseji našich žiakov:

„Prednášal zaujímavo, bolo príjemné ho počúvať a sledovať...“

„Zo začiatku prednášania to bolo trošku kostrbaté, ale neskôr sa pán Trnka uvoľnil ...“

„Pôsobil veľmi príjemne a nenútene. Oblečený bol jednoducho, vôbec nie výstredne, spoločensky, čím sa dokázal priblížiť nám, študentom. ..

„Zaujal už len tým, že sa nemusel predvádzať, aj oblečenie mal obyčajné. Čo ľudí podľa mňa zaujalo najviac sú hlavne jeho koníčky, ako hra na gitare vo firemnej punkovej kapele LOST CLUSTERS, aby sa odreagovali. Škoda, že nám aj nezahral, bolo by to zaujímavé! Vôbec nevyzerá na to, že by hral v nejakej skupine!“

„Obdivuje firmy Google alebo Apple, avšak podnikateľský vzor nemá žiadny.“

„Rozprával o tom, čo všetko musel obetovať, aby sa stal jedným z najúspešnejších a najbohatších Slovákov. Zaujalo ma že, aj keď mal vo svojom podnikateľskom začiatku veľa problémov a jeho zisk bol slabý, napokon „to ustal“ a vybudoval, dá sa povedať najúspešnejšiu firmu v SR, v ktorej by chcel pracovať azda každý z nás“.

„Pôsobil na mňa, aj napriek peniazom ktoré má, veľmi príjemne a veľmi skromne... Výhodou jeho práce je cestovanie po svete.“

„Jeho prezentácia sa mi páčila. Bola naozaj poučná ako s obyčajného človeka môže byť slávna osobnosť“.

„...dovolil nám nahliadnuť aj do jeho súkromia. Pôsobil veľmi milo a otvorene reagoval na otázky nás študentov.  ... ale vypočuli sme si aj najčastejšie spomínanú vetu podnikateľov – Je naozaj dôležité vedieť angličtinu, pretože tá sa vám zíde v každej situácii.“

„Budem si pamätať jeho slová – Každý sa môže stať milionárom, ale musí to chcieť každú minútu svojho života!“

„Veľmi ma táto prednáška zaujala. Zanechala na mňa dobrý dojem, pretože som si pri jeho rozprávaní prišla na svoje. Všetko čo sa týka počítačov ma fascinuje. Bolo vidieť, že pána Trnku jeho práca baví. Takisto sme mohli vidieť, že človek, ktorý si od začiatku stojí za svojim cieľom a tvrdo pracuje na ňom, tak ho dosiahne a aj prinesie úžitok. Neraz nám túto vetu prízvukoval. O úspechu svedčí veľa ocenení a rozšírenosť firmy po celom svete. Myslím si, že táto prednáška dala do života počítačovým maniakom veľa rád a skúsenosti. Napokon, možno aj ja sa raz rozhodnem vytvoriť nejaký antivírusový program.“

„Som hrdá na to, že aj na našom malom Slovensku máme významných ľudí, ktorí sa podieľajú na dobrom mene Slovenska. Páčia sa mi jeho názory na korupciu a v tom sním súhlasím. Na prednáške som zistila, že esšte stále existujú skromní ľudia“.

„Tento 54 ročný PÁN, si v živote zažil mnoho vecí a my sme radi, že nám to prezradil a dal nám nové informácie“

„Chcel by som mať vedomosti ako on, vďaka ktorým by som sa stal rovnako úspešným a celosvetovo známym človekom“

„Zistila som, že aj bohatší človek môže byť úprimný a pokorný“.

„Najviac sa mi rátalo, že nás chcel pozvať na pivo, škoda, že sa to nesplnilo (mala som slinu).“

„Bola to najzaujímavejšia zo všetkých prednášok, na ktorých som sa mohla zúčastniť vďaka cyklu ekonomických prednášok ,,smevškole“.

Toľko z postrehov  žiakov 1. a 3.C, 3.A triedy. Ešte k honoráru „slovenského Billa Gatesa“! Miroslavovi Trnkovi po prednáške dlho tlieskalo 420 párov rúk.

Stanislav Malega


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri