Počiatky Prievidze očami detíLorem ipsum dolor sit amet 4. 12. 2013 15:13

Rok osláv významných výročí Prievidze sa blíži k záveru. K dôstojnému a snáď i zaujímavému priebehu spomínania na dôležité udalosti medzi inými prispelo aj Hornonitrianske múzeum v Prievidzi.

Konkrétne v letnom období vo svojich priestoroch nechalo vyniknúť príbeh 900 ročného vývoja mesta od prvej písomnej zmienky v roku 1113. Stalo sa tak v rámci výstavy V posolstve kráľa, ktorá detským návštevníkom okrem nevyčísliteľnej historickej hodnoty predstavených artefaktov ponúkla tiež jedinečnú možnosť aktívneho oživenia aspoň malého zlomku dávnych čias. Zo zmesi sporých faktov a fantázie napokon vzišla zhmotnená predstava o málo známej podobe Prievidze na počiatku jej dejín. Jedinečný model mesta v čase, keď ešte zďaleka nebolo mestom začali s pomocou múzejníkov vytvárať jednotlivci na podujatí Prázdninové stredy v múzeu a dokončili ho školáci počas sprievodného programu k výstave.
Originálne dielo z kartónu, farieb a modelovacej hmoty v mierke 1:700 plasticky zobrazuje terén širšieho okolia dnešnej Dlhej ulice a Mariánskeho vŕška, kde sa v roku 1113 rozkladala stará Prievidza. Do zmenšeného obrazu krajiny sú zasadené objekty, ktoré podľa poznania dobových skutočností mohli byť súčasťou osady, v Zoborskej listine uvádzanej pod menom Preuigan. Nad jednoduchými príbytkami vtedajších obyvateľov Prievidze čnie predchodca dnešného kostola Nanebovzatia Panny Márie i legendami opradený Prievidzský hrad, kolorit dotvárajú miniatúrne figúrky ľudí, zvierat a stromov. Skutočnosť, že detská fantázia je podstatne veľkorysejšia než akékoľvek kritériá potvrdzujú napríklad mierne nadrozmerné stavby veterného mlyna či priam luxusného vodovodu.
Výsledok snahy mladej generácie Prievidžanov môžete vzhliadnuť v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi na Košovskej ceste 9 pri návšteve ktoréhokoľvek z predvianočných podujatí (viac na www.muzeumpd.sk).


Autor: Mgr. Ján Vingárik


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri