Pietny akt k 68. výročiu oslobodenia3. 4. 2013 14:35

Prievidza si štvrtok 4. apríla 2013 o 14.00 h pri pamätníku padlých na Námestí slobody pripomenie 68. výročie oslobodenia.

Niet dejín bez ľudí. A ani utrpenie v dejinách ľudstva nezapríčinil nikto iný, len ľudia. Preto ani 68. rokov po najväčšom vojnovom konflikte nemôžeme zabudnúť na to, že vojna spôsobila utrpenie miliónom ľudí na našej planéte.

Je našou morálnou povinnosťou pripomínať si udalosti, ktoré sú čiernym písmom zapísané v dejinách sveta, ale rovnako aj v dejinách malého slovenského národa. Začiatok apríla znamená pre mnohé mestá a obce na Slovensku obdobie, kedy si pripomínajú príchod slobody po ťažkých takmer siedmych rokoch vojny na jar v roku 1945.

Slovensko patrilo ku krajinám, ktoré fašistická poroba zasiahla veľmi ťažko a státisíce obyvateľov  sa nedožilo mierových dní. Aj prievidzským matkám narukovali synovia, aj prievidzské rodiny stratili svojich otcov či starých otcov vo vojne, ktorá bola nezmyselná a krutá. Aj v Prievidzi je množstvo vojnových hrobov a mnohé z nich patria neznámym bojovníkom.Každoročne sa obyvatelia mesta stretávajú na tomto pietnom mieste, aby spomínali. Spomínali na tých, ktorí položili svoje životy pre nás, pre budúce generácie. Patrí sa v tejto chvíli postáť, zamyslieť sa a v duchu vysloviť poďakovanie. Už len niekoľko z našich spoluobčanov sa pamätá na hrôzy vojny i na prvé aprílové dni roku 1945. Títo pamätníci doby  sú živými legendami, ktoré nám pripomínajú časy, kedy sloboda nebola samozrejmosťou.

Ďakujme všetkým tým, ktorí položili svoje životy za pokoj a mier v našej krajine a osobitne tým, ktorí priniesli slobodu do Prievidze.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri