Petíciu za rýchlostnú cestu do Prievidze podporilo 16 673 ľudíLorem ipsum dolor sit amet 8. 10. 2013 21:48

Primátorka Prievidze Katarína Macháčková dnes odovzdala v podateľni Úradu vlády SR petíciu za zaradenie výstavby piatich úsekov cesty R2 v Trenčianskom samosprávnom kraji medzi najvyššie priority Vlády Slovenskej republiky. Svojim podpisom ju podporilo viac ako 16 673 osôb, najmä z obcí a miest okresov Prievidza, Bánovce nad Bebravou a Partizánske.

Od februára do konca septembra tohto roka bolo možné podporiť petíciu za bezodkladné zaradenie budovania cesty R2 v Trenčianskom kraji medzi najvyššie priority Vlády SR. Tí, ktorí ju podpísali, ňou žiadajú o úpravu záväzného harmonogramu budovania rýchlostnej cesty medzi Trenčínom a Prievidzou tak, aby bolo súvislé vybudovanie piatich úsekov ukončené v čo najkratšom čase.

Petíciu podporilo 16 673 osôb, ktoré vyplnili spolu 1680 podpisových hárkov. Tie v utorok dopoludnia odovzdala v mene 22-členného petičného výboru primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková osobne v podateľni Úradu vlády SR.

List pre predsedu vlády

Spolu s petíciou doručila Macháčková na Úrad vlády SR aj list pre predsedu vlády Róberta Fica. „S informáciou o odovzdaní petície sa obraciam aj priamo na Vás, pretože ešte v apríli 2008 Vláda Slovenskej republiky pod Vaším vedením na svojom výjazdovom zasadnutí v Prievidzi prijala uznesenie, podľa ktorého mal minister dopravy pôšt a telekomunikácií zabezpečiť začatie stavebných prác piatich úsekov rýchlostnej komunikácie R2 v Trenčianskom kraji do konca roka 2010. Termín ukončenia predmetných úsekov bol naplánovaný do 31. decembra 2014. Žiaľ, tieto plány sa do dnešných dní nenaplnili a obyvatelia hornej Nitry sa začatia stavebných prác stále nedočkali,“ píše v ňom.

TIP: Prísľub ministra dopravy o budovaní R2 po výjazdovom zasadnutí Vlády SR v Prievidzi v roku 2008

Primátorka v liste zdôrazňuje, že absentujúca cestná komunikácia neustále brzdí rozvoj hornonitrianskeho regiónu najmä v hospodárskej oblasti. „Terajšia cesta už nepostačuje aktuálnej frekvencii dopravy a zaznamenaných je na nej veľa smrteľných dopravných nehôd. Existujúca cesta medzi Trenčínom a Prievidzou je nelichotivo ľudovo nazývaná 'cesta smrti',“ dodáva.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR začiatkom roka 2013 avizovalo začiatok výstavby prvého z piatich úsekov R2 v Trenčianskom kraji (Ruskovce - Pravotice) v letných mesiacoch. Ani s výstavbou tohto úseku zatiaľ Národná diaľničná spoločnosť nezačala. V reakcii na odovzdanie petície hovorca ministerstva dopravy pre RTVS uviedol, že s výstavbou sa začne ešte v roku 2013.

Výzva na prijatie uznesení vlády

Vláda Slovenskej republiky bude mať v stredu 9. októbra 2013 opäť výjazdové rokovanie na hornej Nitre, v Handlovej. V závere listu preto primátorka vyjadruje dúfanie, že po osobnej návšteve nášho regiónu bude premier otvorenejší vypočutiu potrieb 16 673 občanov Slovenskej republiky, ktorí podpísali petíciu.

„Uznesenia Vlády Slovenskej republiky z apríla 2008 boli, žiaľ, zrušené. Apelujem preto na Vás, aby ste iniciovali opätovné prijatie uznesení Vlády Slovenskej republiky, určujúce reálne termíny realizácie piatich úsekov rýchlostnej komunikácie R2 skôr, než podľa súčasného harmonogramu publikovaného Národnou diaľničnou spoločnosťou. V harmonograme je začiatok výstavby naplánovaný až na roky 2015 - 2019,“ ukončuje primátorka list pre Róberta Fica.


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri