Petíciu za budovanie obchvatu Prievidze podporilo 8100 ľudíLorem ipsum dolor sit amet 13. 2. 2018 15:02

Primátorka Prievidze, Katarína Macháčková, odovzdala na úrade vlády petíciu za okamžité budovanie obchvatu Prievidze, ktorú podporilo 8100 ľudí z hornej Nitry. Samospráva ňou upozorňuje na nesplnené sľuby vlády, podľa ktorých mala začať výstavba do konca roka 2015. Obchvat okresného mesta považuje Macháčková za jeden z najdôležitejších infraštruktúrnych projektov aj v súvislosti s očakávanou transformáciou hospodárstva hornej Nitry. Ministerstvo dopravy informovalo, že je reálne začať výstavbu už na budúci rok, ak vládni politici na tento projekt uvoľnia eurofondy z iných operačných programov.

8100 podpisov
Ani po vyše štyroch rokoch od výjazdového zasadnutia vlády v Handlovej sa nenaplnilo uznesenie, podľa ktorého mal minister dopravy zabezpečiť začatie výstavby obchvatu Prievidze do konca roku 2015. Na tento nesplnený sľub vlády upozorňuje Katarína Macháčková, primátorka Prievidze, pri odovzdaní petície za okamžité budovanie obchvatu Prievidze na úrade vlády. Petíciu podporilo 8100 ľudí, najmä obyvateľov hornej Nitry. S vedením mesta ju organizovali poslanci mestského zastupiteľstva a dobrovoľníci, zapojili sa aj starostovia okolitých obcí.

Dôležitý aj pre nového investora
Obchvat okresného mesta Prievidza považuje Macháčková za jeden z najdôležitejších infraštruktúrnych projektov aj v súvislosti s očakávanou transformáciou hospodárstva hornej Nitry. „Do priemyselného parku v Prievidzi prišiel v roku 2015 významný investor, ktorý má veľké rozvojové plány. Bolo by veľmi zlé, keby narazil na to, že vláda obchvat iba sľúbila, no nezrealizovala,“ hovorí. Nové sľuby vlády Nosnú dopravnú infraštruktúru prezentujú ako prioritu v rámci transformačných projektov aj predstavitelia vlády. V súvislosti s obchvatom prezentujú nové sľuby. Podpredseda vlády Peter Pellegrini informoval, že sa končí vyvlastňovanie pozemkov pod stavbu obchvatu a už v roku 2019 by sa po úspešnej súťaži dokonca mohol stavať. „Obchvat nám vláda sľúbila už v roku 2013. Stále ho nestavajú. Všetkých na hornej Nitre poteší, ak sa vláda rozhýbe. To, čo hovorí podpredseda vlády sú zatiaľ opäť len sľuby. Ja im uverím, keď sa s výstavbou reálne začne. Dá sa povedať, že obchvat nám vláda pred voľbami vždy sľúbi, ale nepostaví,“ upozorňuje Macháčková.

Stále sa čaká na štúdiu
Mesto Prievidza požiadalo o nové informácie o obchvate priamo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Odbor komunikácie ministerstva na otázku, či sa plánujú naraz realizovať všetky zvyšné plánované etapy obchvatu v rámci jednej akcie ministerstvo dopravy mestu odpovedalo, že to závisí od výsledkov štúdie realizovateľnosti. Štúdia má preukázať opodstatnenosť stavby a jej ďalších etáp. Takisto má navrhnúť technicky, ekonomicky a environmentálne najvhodnejšie riešenie trasy.
Zákazka dodania štúdie uskutočniteľnosti sa podľa rezortu dopravy momentálne nachádza na kontrole na Úrade pre verejné obstarávanie. Obstarávanie na štúdiu je už ukončené a pred podpisom zmluvy. Predbežné oznámenie o zákazke bolo uverejnené vo vestníku v júli 2016. To znamená, že procesy obstarávania štúdie už trvajú viac ako 18 mesiacov.

Nádej dávajú nové eurofondy
„Ministerstvo nám potvrdilo, že ak by sa zrealizovala realokácia peňazí z iných operačných programov do eurofondov určených na dopravu, je pripravené tieto peniaze využiť aj na výstavbu prievidzského obchvatu,“ potvrdzuje Katarína Macháčková s tým, že je pripravená aj z pozície poslankyne NRSR takéto riešenie podporovať. „Rezort dopravy nám potvrdil aj to, že ak štúdia potvrdí opodstatnenosť tejto stavby, sú kompetentní pripravení stihnúť ďalšie potrebné procesy tak, aby sa s výstavbou obchvatu začalo v budúcom roku. Teším sa, že naša petícia, ktorá mala obrovskú verejnú podporu, kompetentných trochu rozhýbala a priniesla konkrétne návrhy riešení,“ dodáva. Primátorka ale upozorňuje, že bude potrebné zvládnuť mnohé pomerne zložité procesy. Napríklad zdôrazňuje, že štúdia sa obstaráva na celý ťah cesty prvej triedy od Žiliny až po Topoľčany. „Môže tam byť pri jej zhotovení množstvo komplikácií. Dúfam, že bude možné urýchliť dodanie tej časti štúdie, ktorá sa priamo týka Prievidze, aby sme na tomto zbytočne nestáli,“ uzatvára primátorka Prievidze.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri