November 89: Pochop minulosť, uchop budúcnosťLorem ipsum dolor sit amet 12. 11. 2013 08:03

November prináša aj jeden významný štátny sviatok, 17.11. je Deň boja za slobodu a demokraciu. Občianske združenie Berkat Slovensko pripravilo pri tejto príležitosti trojlístok podujatí: film a dve projekcie so zaujímavými hosťami. Pripomenutie výročia Nežnej revolúcie so „zamatovými teroristami“ a diskusiami o Novembri aj súčasnosti s novinárom, spisovateľom, kňazom a historikom.

Vďaka podpore z Filmtopie zopakujeme dokument ZAMATOVÍ TERORISTI na veľkom a čerstvo natretom plátne v Kine Baník v sobotu 16.11 o 18:00 hod. Príďte sa dobre naladiť v predvečer 17-teho novembra do príjemného prostredia ArtPointu na starom sídlisku. Film vyvolal vo virtuálnom svete internetu „vášnivé diskusie“, my budeme mať možnosť, diskutovať na živo. V sobotu večer medzi nás zavíta jeden z autorskej trojice – režisér Ivan Ostrochovský. Príbeh troch mužov, ktorí túžili byť hrdinami a skončili za socializmu za mrežami ako teroristi stojí za návštevu kina.

Na sobotné premietanie nadviažeme v pondelok 18.11 o 17:00 hod. v Regionálnom kultúrnom centre (RKC) na Záhradníckej diskusiou s dvoma hosťami. Naše pozvanie prijali novinár ŠTEFAN HRÍB a spisovateľ MICHAL HVORECKÝ, ktorí budú debatovať o význame Novembra 89 a jeho dopade na našu súčasnosť. Samotnej diskusii bude predchádzať dokument Letová správa OK 89-90 režiséra Ilju Ruppeldta, ktorý je výnimočný v tom, že začal vznikať už v roku 1989 pred novembrovou revolúciou a dokončený bol až po nej. Bežní ľudia, ale aj osobnosti ponovembrového vývoja odpovedajú na otázku Čo je podľa vás problémom súčasnej spoločnosti? Otázka hodná zamyslenia... Odpoveď nielen na ňu budeme hľadať spoločne s vami a hosťami. Spojenie dvoch výrazných osobností sľubuje nevšedný zážitok! Diskusia nám spríjemní pesničkami folkový spevák - Nany M Hudák.

Celú sériu zamyslení nad minulosťou a súčasnosťouzakončíme v utorok 19.11 o 17:00 hod. v RKC na Záhradníckej opäť kombináciou - film a diskusia s hosťami, ktorými budú kňaz a politický väzeň ANTON SRHOLEC a historik FRANTIŠEK NEUPAUER. Podvečer odštartuje dokument: Všetci spolu... režisérky Eva Štefankovičovej. Ide o celovečerný dokumentárny film o politických, spoločenských, ekonomických a mravných paradoxoch, ktoré v roku 1990 zákonite sprevádzali vtedajšie Česko-Slovensko na ceste k slobode, demokracii a identite. Dokument sa zamýšľa nad záujmami a rozpormi našej spoločnosti po porážke spoločného nepriateľa – komunistov. Bez pátosu, moralizovania a s glosami, ktoré nahovoril Jaro Filip. Film získal ocenenie Zlatý klinec na 29. festivale československého filmu v roku 1991 a stále má čo povedať aj dnes. K danej téme sa následne vrátime v diskusii s uvedenými hosťami a spolu s vami. Veríme, že aj tento podvečer bude stáť za to! Rovnako počas diskusie zaznie aj hudba, tentokrát v podaní Milana Antola.

Trojlístok podujatí, ktoré zastrešuje motto: „Pochop minulosť, uchop budúcnosť“ pripravilo občianske združenie Berkat Slovensko v spolupráci s Regionálnym kultúrnym centrom – RKC Prievidza, kultúrnym centrom Art Point a KaSS Prievidza. Na každé z troch podujatí je vstupné 2€ / 1€ (študenti, dôchodcovia, ZŤP). Môžete využiť aj permanentku za 5 € / 2,50€ (študenti, dôchodcovia, ZŤP). Výťažok pôjde na verejnú zbierku BERKAT Pomáha.

Ivan Sýkora, Berkat Slovensko, o.z.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri