Najlepšie svetové filmy o ekológii v Prievidzi21. 9. 2017 09:00

Mesto Prievidza sa opäť stala partnerom regionálnej Tour Ekotopfilm - Envirofilm, najstaršieho medzinárodného filmového festivalu s environmentálnou tematikou na svete. Milovníci prírody si počas jedného dňa, 25. septembra, v KaSS – Dom kultúry, budú môcť pozrieť 5 krátkych filmov a zapojiť sa do zaujímavej diskusie na tému Domácnosť bez odpadov. Pre žiakov základných a stredných škôl je doobeda pripravený zaujímavý a interaktívny Junior festival. Vstup je zdarma.

Regionálna tour festivalu Ekotopfilm - Envirofilm je celoročný projekt a jeho cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber filmov z aktuálneho ročníka. „Som nesmierne rád, že sa nám v Prievidzi darí z nášho festivalu budovať tradičné podujatie,“ hovorí Peter Lím, generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm - Envirofilm a dodáva: „Našim cieľom je prostredníctvom dokumentárnych filmov a sprievodných aktivít - diskusií na aktuálnu problematiku, inšpirovať a vzdelávať verejnosť a mladých ľudí v témach udržateľnosti. Snažíme sa meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu, ovplyvňovať životný štýl Slovákov. Preto je pre nás dôležité prinášať do regiónov atraktívny program, ktorý má význam a motivuje k zodpovednosti. Návštevníkom v Prievidzi prinášame to najlepšie z festivalového ročníka 2017. Tešíme sa na každého z vás.“

Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm sa bude konaťv prievidzskom KaSS – Dome kultúry  v pondelok 25. septembra. Jeho program začína doobeda JUNIOR FESTIVALOM, ktorý je určený žiakom a študentom základných a stredných škôl.

Festival pokračuje večerným programom určeným pre širokú verejnosť. Každý, kto sa zaujíma o prírodu, ekológiu a záleží mu na prostredí, v ktorom žije určite privíta PÄŤ KRÁTKYCH FILMOV, víťazov tohto ročníka svetového festivalu. Filmy atraktívnym spôsobom otvárajú a poukazujú na niektoré z mnohých problémov, ktorým naša civilizácia čelí. Zo Slovenských tém sa dozviete viac  o tom, aký je život chránených Kamzíkov v Tatrách. Aký je príbeh o plytvaní jedla a prečo 50% z neho končí ako odpad porozpráva druhý film v poradí. Radi sa obliekame pekne a podľa posledných módnych trendov, pozrite si však ďalší film z programu festivalu, ktorý ukáže inú stránku módneho sveta – z pohľadu dopadu na ekológiu a našu planétu. Budúcnosť našich miest je názov filmovej eseje, ktorá sa zaoberá minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou urbanizácie. Prehliadku víťazných filmov ukončí príbeh (zne)svätenej rieky Gangy, ktorú uctieva miliarda ľudí a 500 miliónov ľudí je na nej závislých.

Program bude obohatený o hodinovú ZAUJÍMAVÚ DISKUSIU s názvom - DOMÁCNOSŤ BEZ ODPADOV. Jej hosťom bude inšpiratívny človek Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme. Jeho domácnosť bola schopná zredukovať množstvo odpadu za celý rok na neuveriteľných 10 kg.

Mesto Prievidza je už druhý rok partnerom festivalu Ekotopfilm – Envirofilm, podujatie privítala aj sama primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková: „Teší ma, že aj Prievidza sa stala miestom konania festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Druhý ročník v našom meste je toho dôkazom. Práve akcie a podujatia, ktoré sú zamerané na environmentálne prostredie pozitívne menia správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu. Všetci si želáme, aby prostredie v ktorom žijeme bolo čo najzdravšie, pretože toto mesto je náš domov.“
Festival v meste Prievidza podporila aj firma T-T a.s. , ktorá v Prievidzi zabezpečuje zneškodňovanie odpadov a separovaný zber.

 Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a v máji tohto roku sa konal jeho 44. ročník. Na festival sa prihlásilo rekordných vyše 1 000 filmov z 30 krajín sveta, z ktorých komisia vybrala do súťaže pre týždňový program festivalu 115 filmov z celého sveta. V poslednom ročníku sa na ňom zúčastnilo 40 spíkrov a  viac ako 19 000 návštevníkov.

Festival je realizovaný s finančnou podporou Trenčianskeho samospravneho kraja.


Vstup na festival je ZDARMA. Viac info nájdete na: www.ekotopfilm.sk


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri