MsÚ v Prievidzi nápomocné aj pri výchove vodiaceho psa12. 5. 2020 10:07

Na Mestskom úrade v Prievidzi je realizovaný unikátny projekt, v ktorom dochádza k výchove vodiaceho alebo asistenčného psa.

Beatka Drozdová, ktorá na Mestskom úrade v Prievidzi pracuje ako referentka životného prostredia, je vychovávateľkou výnimočného šteniatka. Vo svojom voľnom aj pracovnom čase sa venuje realizácii projektu, v ktorom sa šteniatko socializuje, zvyká si na ľudí a snaží sa osvojiť čo najviac zo slušného správania. Psík totiž potrebuje čo najpočetnejší kontakt s ľuďmi. Ide totiž o špeciálny projekt, ktorého zmyslom je vycvičiť psa, ktorý po výcviku bude pomáhať nevidiacim alebo inak zdravotne znevýhodneným ľuďom. Výchova budúceho nevidiaceho alebo asistenčného psa je realizovaná aj v priestoroch kancelárie na Mestskom úrade v Prievidzi.

RTV Prievidza:

„Šteniatko sa výchovou pripravuje na jeho budúce povolanie, spolužitie s človekom so zdravotným hendikepom, akým je napríklad zraková vada, fyzická imobilita. Z toho dôvodu je veľmi dôležité, aby sa psíkovi vštepovali zásady ako nevyskakovať na ľudí ani na nábytok, nehrýzť ruky a vybavenie kancelárie či domácnosti, neštekať, neprivlastňovať si veci, ktoré mu nepatria,“ podrobne priblížila Bea Drozdová, vychovávateľka psieho pomocníka.

Pozitívna skúsenosť šteniatka s človekom vytvára najlepší predpoklad pre jeho dôveru v ľudí a ochotu s nimi spolupracovať. Aj preto je na výchovný proces priestor MsÚ v Prievidzi veľmi vhodný.
Dôležitou súčasťou výchovy je socializácia šteniatka. Vychovávateľka vodieva psíka do práce, do ulíc mesta, nákupného centra, do rôznych inštitúcií. Cestuje s ním mestskou hromadnou dopravou či vlakmi. Cieľom je postupne privykať psíka na rôzne prostredia a situácie, s ktorými sa bude neskôr ako psí pomocník stretávať. Počas socializačných prechádzok má šteniatko oblečenú modrú látkovú vestičku. Psík v postroji pracuje, a teda sa musí plne sústrediť na človeka, jeho povely.

„K zapojeniu do špeciálnemu programu bolo zo strany Mestského úradu potrebné vydať súhlas a samozrejme museli sme akceptovať vytvorenie špecifických podmienok. Samozrejme z pozície Mestského úradu sme bez väčšieho zaváhania výchovný proces krásneho šteniatka radi akceptovali,“ uzavrela primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Aj vďaka tolerantnému prístupu obyvateľov mesta, ktorí vybavujú svoju agendu v jednej z kancelárii MsÚ v Prievidzi tak vyrastá psík, ktorý bude pomáhať ľuďom zo zdravotným postihnutím.


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri