Medzinárodný festival filmových klubov FEBIOFEST opäť zavíta do Prievidze4. 4. 2017 12:54

Filmy, ktoré nie sú len konzumnou zábavou, ale filmy, ktoré nastavujú zrkadlo súčasnému svetu, budú dominovať programu 24. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Z hlavného mesta poputuje až do 11 slovenských miest. V Prievidzi sa uskutoční od 4. do 7. apríla 2017 v Dome kultúry Prievidza.

Aj tohtoročný celoslovenský filmový maratón bude poctou autorskej a klubovej kinematografii. Na plátna sa dostane okolo 120 celovečerných a krátkych filmov v 10 sekciách. Dominantou programu zostáva súťažná sekcia krátkych filmov s názvom V strede Európy. Aj tento rok sa v nej stretne 20 hraných, dokumentárnych, animovaných či experimentálnych snímok do 30 minút zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, a po minuloročnom úspechu aj z Rakúska. V prievidzskom Dome kultúry sa predstavia štyri z nich spolu s ocenenými krátkymi filmami krajín V4.

Medzi vybranými filmami sa nachádzajú aktuálne novinky, začíname v utorok, 4. apríla drámou Jackie, ktorá je intímnym obrazom jedného z najdôležitejších a najtragickejších okamihov v dejinách Spojených štátov amerických, videného očami ikonickej prvej dámy Jacqueline Bouvier Kennedyovej. Ocitáme sa v Jackinom svete počas dní bezprostredne nasledujúcich po vražde jej manžela, prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho. Nehľadiac na smútok a traumu, ktoré prežíva, prvá dáma bojuje o znovuzískanie viery, útechu pre svoje deti i formulovanie historického odkazu svojho manžela Amerike a svetu.
Film získal cenu za najlepší scenár na MFF Benátky 2016.

Streda, 5. apríl sa bude niesť v znamení romantickej drámy – Tanečnica. Príbeh sa vracia do Paríža na prelome 19. a 20. storočia, keď bola tanečnica Loïe Fuller hviezdou kabaretu Folies Bergère. Niekdajšiu farmársku dcérku z amerického stredozápadu nič nepredurčovalo na to, aby tancovala v parížskej Opere. Ale stalo sa. Loïe, ukrytá v metroch hodvábu, ruky predĺžené drevenými tyčami, na javisku objavuje svoje telo a každý večer uchvacuje publikum svojím revolučným hadím tancom. Oslní celé mesto a stane sa ikonou, žiarivým symbolom jednej generácie. K nohám jej padajú významní obdivovatelia: Toulouse-Lautrec, Rodin, bratia Lumièrovci. Dokonca aj keď jej hrozí, že si fyzickou námahou zničí chrbát, aj keď jej žiara reflektorov spaľuje oči, nič ju nezastaví v túžbe stále zdokonaľovať svoje umenie. Až stretnutie s Isadorou Duncan, mladou tanečnicou bažiacou po sláve, privedie túto ikonu začiatku 20. storočia k pádu...

Vo štvrtok, 6. apríla je na programe český dokument od režiséra Miroslava Janeka – Normálny akustický film. Úprimný, premýšľavý Lukáš má osobitý zmysel pre humor, miluje film a píše scenáre. Klavírny virtuóz Denis dokáže zahrať náročné skladby, je nesmierne inteligentný a sčítaný. Majda rada rapuje a vo svojich textoch obnažuje okolitý svet s odzbrojujúcou presnosťou. Marjamka dokáže rozprávať dlhé príbehy v angličtine, jej neúnavný brat Ahmed je nezvyčajne priateľský. Päť obdivuhodných detí, ktorým spoločnosť dala nálepku „autista“. Popredný český dokumentarista nás nabáda, aby sme autizmus prestali vnímať ako diagnózu a pokúsili sa mu porozumieť ako fascinujúcemu, i keď často ťažko rozlúštiteľnému spôsobu myslenia. Lebo kto má určiť, čo je normálne: žiť v zhone a nevidieť absurdity modernej doby alebo skôr túžobne hľadať vo svete poriadok, ticho a pokoj? – Najlepší český dokumentárny film 2016 (ex aequo s FC Roma) a Cena študentskej poroty na 20. MFDF Jihlava.

Záver prievidzskej časti festivalu vygraduje snímkou Klient. Príbeh o vzťahu, ktorý začne chladnúť v období, keď manželský pár účinkuje v inscenácii hry Arthura Millera Smrť obchodného cestujúceho. – Ranaa a Emad, iránska dvojica hercov, skúšajú známu hru Arthura Millera a po tom, čo sa ich vlastný dom začne rúcať, sú nútení prenajať si byt od svojich hereckých kolegov. Usídlia sa v novom byte, no nevedia, že tam pred nimi bývala prostitútka s početnou klientelou. Raz večer v nečakanom slede udalostí príde do bytu jeden z jej bývalých klientov, a to práve vtedy, keď je Ranaa sama doma a kúpe sa. Udalosti, ktoré nasledujú, obrátia pokojný život tohto páru úplne naruby.
Film získal Cenu za scenár a cenu pre najlepšieho herca (Shahab Hosseini) na MFF Cannes 2016.

Kľúčovou programovou sekciou zostáva Súťaž krátkych filmov pod názvom V strede Európy. Stretnú sa v nej hrané, dokumentárne a animované snímky do 30 minút z krajín V4 a tiež z Rakúska.

Hlavným organizátorom MFFK je Asociácia slovenských filmových klubov. Prievidzskú časť festivalu pripravuje Filmový klub ´93 a KaSS Prievidza, vstupné na festival je 2,00 € ZŤP, 3,00 € člen FK´93, 4,00 € jednorazový vstup. V prípade záujmu bude možnosť zakúpiť si Filmový preukaz v hodnote 5,00 €, ktorý bude platiť na všetky premietania Filmového klubu ´93 počas tohto kalendárneho roku. Viac informácii o festivale nájdete na www.kasspd.sk alebo www.facebook.com/FilmovyKlub93.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri