Macko, čo sa ti stalo? Dýchaš?20. 12. 2016 14:25

Týmito slovami sa prihovárali plyšovým medvedíkom deti z MŠ na Malonecpalskej ulici v Prievidzi v jeden zimný deň.

Vo svojej materskej škole privítali posádku záchrannej zdravotnej služby Falck Záchranná a.s., PhDr. Katarínu Svobodovú s vodičom sanitky Marekom Uríkom. Pani doktorka okrem vysvetlenia s ukážkou prvej pomoci pri porezaní, uštipnutí hmyzom, či použitia dlahy v prírode na zlomeninu, priblížila deťom ako oživovať človeka, ako uskutočniť resuscitáciu, či správne zavolať záchranku v rámci projektu : „ Macko Miško“.


Názorne všetkým predviedla ako postupovať pri oživovaní človeka na plyšovom medvedíkovi Miškovi. Deti cez zážitkové učenie, hravou formou a najmä manipuláciou s medvedíkmi si nepriamo vyskúšali ako podať prvú pomoc pri resuscitácii, oživovaní.


Najskôr medvedíkom jemne potriasli a opýtali sa: „ Macko, čo sa ti stalo? Dýchaš?“ Počúvali uškom, no macko nedýchal. Keď mu vestičku s telefónnym číslom 155 rozopli, uvideli na mackovej hrudi červené srdiečko. Správnym položením dlaní rúk na seba srdiečko stláčali. Spoločne počítali do tridsať, následne sa dvakrát nadýchli a fúkli mackovi do úst. Celý proces zopakovali ešte raz. A macko začal dýchať!  Oživili ho mu, čomu sa veľmi potešili.


Záchranu macka si vyskúšali všetky deti. Oživovanie medvedíka brali nesmierne vážne a zodpovedne. Projekt „Maco Miško“ je veľkým prínosom. Veríme, že deťom hra s plyšovým medvedíkom Miškom utkvie v pamäti a prostredníctvom tohto zážitku možno raz v budúcnosti zachránia niekomu život naozaj. Naše poďakovanie patrí záchrannej službe Falck Záchranná a.s. a milým a trpezlivým záchranárom. Ďakujeme.                               

Iveta Slobodníková a kolektív zamestnancov MŠ Malonecpalská


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri