Má za sebou dôležitý rok z hľadiska skúseností10. 12. 2013 11:14

Osemnásťročný slovenský reprezentant v cestnej cyklistike Tomáš Harag má za sebou dosiaľ najúspešnejší rok. Mladému Prievidžanovi síce štart na vrcholnom podujatí – majstrovstvách sveta nevyšiel podľa predstáv, no i tak hodnotí sezónu pozitívne.

„Uplynulý rok bol pre mňa dôležitý najmä z hľadiska skúseností. Zúčastnil som sa na viacerých kvalitných zahraničných pretekoch, ktoré ma posunuli ďalej výkonnostne i v oblasti skúseností. Pretekal som so svetovou juniorskou špičkou , a preto som mohol nabrať dostatok praxe. Na domácej pôde som mal na majstrovstvách Slovenska tri medailové umiestnenia, z toho dve zlaté - v časovke jednotlivcov a v  časovke družstiev a jednu bronzovú v pretekoch jednotlivcov. Vysoko hodnotím aj moje víťazstvo v celkovom poradí Slovenského pohára v cestnej cyklistike juniorov. Taktiež som sa zdokonalil v oblasti tréningového plánu a procesu. Oproti sezóne 2012 som sa snažil zamerať na  časovkárske disciplíny. Zlepšil som si tempársky cit. Vďaka množstvu svetových pohárov, na ktorých som sa zúčastnil, som získal lepšiu orientáciu v peletóne a taktiež pohotovosť vo vypätých situáciách počas priebehu pretekov,“ zhodnotil končiaci rok študent tretieho ročníka Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského.

Nový klub
Tomáš Harag v medzisúťažnom období mení klubovú príslušnosť. Zo žilinského klubu sa „sťahuje“ pod Urpín. „Tento kalendárny rok končím pôsobenie v mládežníckej kategórii juniorov. Budem už patriť do kategórie mužov U23 a jazdiť budem za kontinentálny tím CK Banská Bystrica, kde mi ponúkol miesto manažér tímu Martin Fraňo,“ uviedol nádejný cyklista z Prievidze.
Nový tím a nová kategória sú výzvou, ktorá prináša aj nové ciele. „Dúfam, že sa mi aj v kategórii U23 podarí naďalej si udržať štatút reprezentanta Slovenska, a to napriek tomu, že mužská cyklistika má podstatne náročnejšie kritériá oproti juniorskej.“

Preteky v marci
Svojim ambíciám podriadil Harag aj zimnú prípravu, počas ktorej vynechá aj cyklokrosársku sezónu, ktorá je súčasťou prípravy niektorých špecialistov na cestnú cyklistku, najmä v mladšom veku. „Chcem sa v zimnej príprave čo najkvalitnejšie pripraviť na novú sezónu cestnej cyklistiky, ktorá začína na jar. Momentálne sa zameriavam na vytrvalostné športy, akými sú beh na lyžiach a turistika. Na bicykel sadnem začiatkom januára a na prvé sústredenie pôjdem vo februári, kde začnem už špecializovanú prípravu. Prvé preteky ma čakajú v marci.“

Tomáš si uvedomuje, že bez sponzorov by to išlo len veľmi ťažko. „Ďakujem všetkým čo mi pomohli, alebo budú aj v budúcnosti ochotní pomôcť, vrátane mesta Prievidza, ktoré mi dalo dotáciu vo výške 500 EUR prostredníctvom komisie športu na nákup watt metra,“ dodal slovenský reprezentant.


Info servis