Má za sebou dôležitý rok z hľadiska skúseností10. 12. 2013 11:14

Osemnásťročný slovenský reprezentant v cestnej cyklistike Tomáš Harag má za sebou dosiaľ najúspešnejší rok. Mladému Prievidžanovi síce štart na vrcholnom podujatí – majstrovstvách sveta nevyšiel podľa predstáv, no i tak hodnotí sezónu pozitívne.

„Uplynulý rok bol pre mňa dôležitý najmä z hľadiska skúseností. Zúčastnil som sa na viacerých kvalitných zahraničných pretekoch, ktoré ma posunuli ďalej výkonnostne i v oblasti skúseností. Pretekal som so svetovou juniorskou špičkou , a preto som mohol nabrať dostatok praxe. Na domácej pôde som mal na majstrovstvách Slovenska tri medailové umiestnenia, z toho dve zlaté - v časovke jednotlivcov a v  časovke družstiev a jednu bronzovú v pretekoch jednotlivcov. Vysoko hodnotím aj moje víťazstvo v celkovom poradí Slovenského pohára v cestnej cyklistike juniorov. Taktiež som sa zdokonalil v oblasti tréningového plánu a procesu. Oproti sezóne 2012 som sa snažil zamerať na  časovkárske disciplíny. Zlepšil som si tempársky cit. Vďaka množstvu svetových pohárov, na ktorých som sa zúčastnil, som získal lepšiu orientáciu v peletóne a taktiež pohotovosť vo vypätých situáciách počas priebehu pretekov,“ zhodnotil končiaci rok študent tretieho ročníka Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského.

Nový klub
Tomáš Harag v medzisúťažnom období mení klubovú príslušnosť. Zo žilinského klubu sa „sťahuje“ pod Urpín. „Tento kalendárny rok končím pôsobenie v mládežníckej kategórii juniorov. Budem už patriť do kategórie mužov U23 a jazdiť budem za kontinentálny tím CK Banská Bystrica, kde mi ponúkol miesto manažér tímu Martin Fraňo,“ uviedol nádejný cyklista z Prievidze.
Nový tím a nová kategória sú výzvou, ktorá prináša aj nové ciele. „Dúfam, že sa mi aj v kategórii U23 podarí naďalej si udržať štatút reprezentanta Slovenska, a to napriek tomu, že mužská cyklistika má podstatne náročnejšie kritériá oproti juniorskej.“

Preteky v marci
Svojim ambíciám podriadil Harag aj zimnú prípravu, počas ktorej vynechá aj cyklokrosársku sezónu, ktorá je súčasťou prípravy niektorých špecialistov na cestnú cyklistku, najmä v mladšom veku. „Chcem sa v zimnej príprave čo najkvalitnejšie pripraviť na novú sezónu cestnej cyklistiky, ktorá začína na jar. Momentálne sa zameriavam na vytrvalostné športy, akými sú beh na lyžiach a turistika. Na bicykel sadnem začiatkom januára a na prvé sústredenie pôjdem vo februári, kde začnem už špecializovanú prípravu. Prvé preteky ma čakajú v marci.“

Tomáš si uvedomuje, že bez sponzorov by to išlo len veľmi ťažko. „Ďakujem všetkým čo mi pomohli, alebo budú aj v budúcnosti ochotní pomôcť, vrátane mesta Prievidza, ktoré mi dalo dotáciu vo výške 500 EUR prostredníctvom komisie športu na nákup watt metra,“ dodal slovenský reprezentant.


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri