Keď maturitné písomky, tak OŽAZLorem ipsum dolor sit amet 23. 4. 2018 15:31

Zatiaľ čo sa štvrtáci Obchodnej akadémie Prievidza potili na praktických maturitách, tretiaci sa  potili na horách.

Od pondelka do stredy (9 - 11. 4. 2018) sa konala v našej škole praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky. V tieto dni sa konal aj kurz ochrany života a zdravia pre tretí ročník.
OŽAZ, alebo Kurz ochrany života a zdravia, sa organizuje v treťom ročníku v trvaní 3 dní po 7 hodín výcviku. Kurz je súčasťou školského vzdelávacieho programu, plánu práce školy a účasť žiaka na kurze je povinná. Súčasťou programu aj pobyt v prírode, kde sú žiaci vedení k ochrane, úprave a čistote prírodného prostredia, k poznávaniu prírodných úkazov, liečivých a chránených rastlín.

Prvý deň sa začal v pondelok, kedy navštívili kostol sv. Mikuláša v Porube, kde si spoločne prezreli jednu z najstarších pamiatok v regióne horná Nitra. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Postavený bol na prelome 13. a 14. storočia. Usadili sme sa, počúvali sme. Dozvedeli sme sa aj mnoho zaujímavých vecí o maľbách, orgáne, zvonoch a taktiež o oltári. Keď sme si prezreli maľby, vybrali sme sa na balkón. Pekný... Z balkóna sme sa presunuli do kostolnej veže. Schody boli drevené, staré a strmé. Vo veži dva veľké kostolné zvony. Krásne výhľady na okolie...
Druhý deň začal v Bojniciach. Presunuli sme sa na poniklecovú lúku v Strážovských vrchoch. Tu rastie Pulsatilla subslavica, alebo ako sa poniklec prostredný nazýva po latinsky. Chránená kvetina, ktorej je stále menej. Deň končil na vyhliadke nad Bojnicami. 

Posledný deň nášho kurzu sme absolvovali túru na Hrádok za obcou Kamenec pod Vtáčnikom. Autobusom sme sa vyviezli až k bývalému, teraz už rozbitému Amfiteátru Píly. Tu sa začínala naša túra. Po predošlom upršanom dni sa veľmi šmýkalo. Cestou sme mali možnosť vidieť aj pár horolezcov, ktorí liezli lanami po skalách. Zdolávanie rebríkov sme s menšími obavami nakoniec všetci zvládli. Po zdolaní rebríkov a reťazí sme sa dostali na cieľ našej cesty – Hrádok. Má výšku 662 n. m. Hrádok nám poskytol nádherný výhľad na pohorie Vtáčnik , Bystričiansku dolinu či skalné útvary Dvanásť sestier. Po týchto krásnych výhľadoch a fotení nás čakala cesta cez chránenú oblasť Makovište k autobusu.
Tieto tri dni sme mali možnosť spoznať ďalšie krásy našej prírody. Všetci máme na čo spomínať – bolo úžasne. 

text: Jessica Chochulová, Bianka Tkáčiková, Nikola Vačková, 3.A Obchodná akadémia Prievidza


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri