Kino Jeden svet: Slovenské dokumenty, konflikty vo svete či divoká príroda16. 2. 2015 10:35

V dňoch 16. - 21. marca 2014 sa na tradičnom mieste v prievidzskom Dome kultúry odohrá regionálny filmovy festival Jeden svet. Téma slobody spája dokumenty o divokých vlkoch, raperoch na Kube či život civilistov v Sýrii.

Novinkou 8. ročníka festivalu je autorský deň. Za osobnej účasti slovenskej režisérky Zuzany Piussi premietneme prierez jej tvorbou – od študentského filmu Výmet o členoch jednotky rýchleho nasadenia až po filmy o spoločenských problémoch na Slovensku. "Robím filmy ako provokáciu. Film musí mať zmysel pre humor," povedala o svojej tvorbe Piussi a určite to potvrdzujú filmy o privatizácii Koliby, slovenskej národnej identite či občianskych protestoch okolo kauzy Gorila. Autorský deň zakončí snímka Muži revolúcie, ktorá je pokusom  pozrieť sa na udalosti Novembra ´89 bez pátosu a mýtov. A o 17-tej organizátori pripravili malé prievidzské prekvapenie!

Filmy premietané v utorok sa zamýšľajú na tým či žijeme a jeme zdravo. Kontroverzný film Vitarián zachytáva obvinenie matky z nedbanlivej starostlivosti o svoje dieťa. No o deti pracujúce na kakaových plantážach Pobrežia Slonoviny sa nikto natoľko nezaujíma ako ukazuje investigatívny dokument Podozrivá čokoláda. Podozrivé  však určite nie sú výrobky hosťa chocolatiera Karola Stýbla. Práve naopak, čokoláda ktorú ručne vyrába v Nitre získala minulý rok celosvetového "potravinového Oskara", zlatú hviezdu Great taste. Na záver dňa sa od čokolády presunieme k ďalšiemu povolenému dopingu, ku káve v praktickej demonštrácii a ochutnávke kvalitnej Power Coffee. Odvykanie od cigariet a prostredie tabakového priemyslu rozkrýva záverečný utorkový film Mojich posledných 150 000 cigariet.

Je socialistická Kuba ostrovom slobody či vhodnou destináciou na exotickú dovolenku? Vo festivalovú stredu návštevníkov čaká nielen dokument o "rapovej vzbure" z tohto karibského ostrova, ale aj diskusia s cestovateľkou Paulínou Böhmerovou, ktorá na Kube strávila niekoľko mesiacov. Nesloboda a hudba boli zaujímavo prepojené aj v bývalom Českoslovenku – vďaka umelcom ako Joan Baez, Rolling Stones a ďalších. Program v stredu zakončí prekvapivý film o utrpení Tibeťanov pod čínskou nadvládou a inšpiratívny film o zapojení mladej Sýrčanky žijúcej v USA do revolúcie v jej domovskej krajine.

Vzhľadom na aktuálne dianie neďaleko od našich hraníc, nemôže v programe chýbať téma Ukrajiny. Sme radi, že sa nám podarilo získať dva filmy, ktoré sa na Ukrajinu pozerajú z rôznych pohľadov: ležérny život na Podkarpatskej Rusi o Pol štvrtej (čo je nielen názov, ale aj čas začiatku filmu) a pohľad piatich rôznych autorov na zničujúci a niekedy smiešny život s korupciou. Pohľad z prvej ruky od revolúcie na Majdane cez okupáciu Krymu až po boje v Slavjansku, Donecku či Luhansku sprostredkuje fotograf Michal Burza, víťaz Slovak Press Photo. Na odvrátenú stranu olympiády v Soči a sne prezidenta Putina upozorňuje investigatívny dokument Putinove hry.

Za divokou prírodou môžete prísť do kina v piatok. Festivalovým hosťom bude ochranárr a filmár Erik Baláž, tiež člen organizácie  VLK. Premietneme jeho dva unikátne filmy. Kým Vlčie hory sa odohrávajú vo Východných Karpatoch, Strážca divočiny približuje život medveďovv Tichej doline. Oba získavajú medzi divákmi doma aj v zahraničí veľmi pozitívne ohlasy. Téme zachovania divokej Afriky sa venuje film Vitajte v Loliondo, ktorý divákov zavedie do kmeňa Masajov v kenských národných parkoch. Zelená púšť divákov prenesie do dažďových pralesov na tropickom ostrove Borneo.

Sobotný tradičný filmový maratón tento rok po prvý krát uvádza filmy vhodné pre rodiny s deťmi. Ráno o 10:00 sa v krátkych dabovaných filmoch zoznámime s Laylom, Faridullahom a Lotte , deťmi z Afganistanu a Nemecka. Ak ste rozmýšľali o tom, ako vaše deti presvedčiť, aby len nesedeli za počítačom, ale išli do prírody, potom máte rovnakú úlohu ako autor filmu Projekt príroda. Zhrozený tým, že jeho dcéra hladká poníka len na tablete sa rozhodol vytvoriť marketingovú kampaň na prírodu. V priebehu dňa sa diváci presunú do africkej Rwandy, ktorú ešte stále krvavá genocída spred 20-tich rokov rozdeľuje. Zmierenie spoločnosti hľadá aj dokument Fedora Gála 35 mesiacov s Natálkou o rómskom dievčatku, ktoré sa stalo obeťou zákerného útoku neonacistov. Jedným zo záverečných filmov bude ý  film Zápisky z temnoty, ktorý prináša autentické svedectvo z bojmi sužovaného sýrskeho mesta Aleppo. Program uzavrú Neznámi hrdinovia o slovenskej pomoci zostreleným americkým letcom počas Druhej svetovej vojny napriek riskovaniu vlastných životov. Neznámi hrdinovia boli porotou Jedného sveta zvolení ako víťazný slovenský dokumentárny film Jedného sveta v Bratislave.

Popri 32 filmoch a piatich zaujímavých hosťoch 8. ročník festivalu Jeden svet v Prievidzi dopľňajú sprievodné podujatia.Výstavy fotografií Povstanie na Ukrajine či Ľudské práva v rozvojovej spolupráci. Samozrejmosťou je hlasovanie divákov o najlepší film festivalu a verejná zbierka Berkat pomáha. Je sa na čo tešiť!


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri