Gymnazisti podporia zbierku Beh pre život24. 5. 2012 13:02

Jedno z najväčších slovenských charitatívnych podujatí Beh pre život sa „rozbehlo“ v sobotu 5. mája 2012 v Bratislave. Vďaka študentom prievidzského Gymnázia V. B. Nedožerského budú môcť do tejto verejnej zbierky prispieť aj obyvatelia Prievidze.

Počas piatkov 1. júna a 8. júna sa dobrovoľníci z prievidzského Gymnázia V. B. Nedožerského vydajú do ulíc označení tyrkysovými tričkami Behu pre život s uzatvorenými kasičkami. Okrem prijatia dobrovoľných finančných darov budú ponúkať záujemcom na „predaj“ propagačné predmety k Behu pre život: potítka, šilty a reflexné pásky.

TIP: Všetko o zbierke Beh pre život

Na štartovnom Behu pre život sa vyzbieralo v Bratislave takmer 15 tisíc eur. Ďalších takmer 1000 eur vyzbierali dobrovoľníci – študenti v uliciach mesta. Ďalšie Behy budú každú sobotu (okrem 1.6.) v máji a júni v poradí: Prešov, Žilina, Nitra, Trenčín, Banská Bystrica. Vlani sa behu zúčastnilo rekordných 12 315 bežcov. Tento rok je ambíciou organizátorov podpora minimálne 14 tisíc ľudí na celom Slovensku. Akciu organizuje Nadácia Tesco v spolupráci s Nadáciou Výskum rakoviny. Cieľom tohtoročného behu pre život je vyzbierať 85 tisíc eur na nákup laboratórneho prístroja Incucyte, ktorý sa stane prvým svojho druhu na Slovensku.

"Incucyte je unikátny prístroj a ako prvý na Slovensku umožní sledovať vplyv rôznych typov buniek na vývoj nádorových buniek v laboratórnom prostredí a to aj on-line. Nový prístroj bude schopný kamerou zaznamenávať zmeny medzi bunkami aj  niekoľko dní bez prerušenia," uviedla Margita Klobušická, prezidentka Nadácie Výskum rakoviny. Výhodou prístroja je možnosť súbežne sledovať správanie sa buniek v sto rôznych podmienkach, čo skracuje čas získania výsledku a tiež šetrí prostriedky. Získané detailné informácie budú slúžiť pre  vývoj nových postupov v liečbe onkologických ochorení.

Celoslovenskými patrónmi behu sú herec Jozef Vajda a maratónkyňa Katarína Berešová. V jednotlivých mestách Beh pre život podporujú operný spevák Martin Babjak a fitneska Lucia Medeková v Bratislave, hudobná skupina Heľenine oči v Prešove, bývalý reprezentant a futbalový tréner Vladimír Labant.v Žiline, herci Ján Greššo a Eva Pavlíková v Nitre, hokejista Ľubo Sekeráš v Trenčíne a hokejový reprezentant a tréner Vladimír Országh v Banskej Bystrici.

Malá poznámka na záver: prístroj Incucyte bude pracovať v Ústave experimentálnej onkológie SAV, ktorý riadi rodák z Prievidze RNDr. Ján Sedlák, DrSc.

Fotografie: Nadácia Výskum rakoviny


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri