Galériu RegionArt obsadí exotický hmyz1. 10. 2014 21:20

Zberateľ a tropický bádateľ z Prievidze sprístupňuje svoju jedinečnú zberateľskú kolekciu exotického hmyzu. Výstava bude verejnosti prístupná od 2. do 30. októbra.

Tajomstvá hmyzu - to je unikátna výstava, ktorú pripravilo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi. Galéria RegionArt  sa pre mimoriadne pozitívny ohlas opäť stane domovom exotickému hmyzu. Na návštevníka dýchne exotika rovníka a trópov. Zberateľ a cestovateľ Michal Zachar z Prievidze vás pozýva  nahliadnuť do svojej súkromnej zbierky exotického hmyzu, ktorú zhromažďoval niekoľko rokov. Pokocháte sa pohľadom na denné a nočné motýle z celého sveta. Vidlochvosty, babôčky a nočné motýle z čeľade lišajovitých a okáňovitých patria k tým najatraktívnejším druhom. Vystavovateľ vám predstaví aj zaujímavú zbierku chrobákov, ktoré si doviezol z expedícií po krajinách Afriky,  Ázie a Južnej Ameriky.

Súčasťou výstavy sú aj živé hady, jašterice, pavúky - vtáčkare a pakobylky chované v teráriách. Priamo v galérii si môžu návštevníci kúpiť rôzne druhy preparovaných motýľov, chrobákov a krabov.

Každý tretí živočích je chrobák
Zberateľ často dostáva otázku, či preparovanie hmyzu nie je iba ich prostým zabíjaním pre výstavné účely. Rád takých ľudí poučí, že hmyz, chrobáky majú krátky život. V prírode si splnia svoje poslanie, postarajú sa o potomstvo a potom hynú, alebo sa stávajú potravou pre iné živočíchy. Bez preparovania by väčšina ľudí nemohla spoznať pestrosť a tajomstvá hmyzu. Svet hmyzu je najrozsiahlejším živočíšstvom na svete. Odhaduje sa, že na všetkých kontinentoch ho žije okolo tri a pol milióna druhov. Dá sa povedať, že každý tretí živočích na zemeguli je chrobák. „Mnohé druhy ani človek nestihne popísať a už vyhynú,“ hovorí s ľútosťou zanietený cestovateľ.

Živé fosílie
„Pavúky sú nespoločenské zvieratá. Preto musí mať každý vlastné terárium. Tarantule rozlišujú len svetlo, tmu a vibrácie. Potrava musí byť živá, alebo s ňou musím aspoň pohybovať, lebo reagujú na vibrácie. Pred 310 až 240 miliónov rokov v tzv. karbonu, patrili tarantule k najčastejším druhom pavúkov. Keďže sa odvtedy takmer vôbec nezmenili, sú označované ako "živé fosílie". Pestrofarebné chlpaté tarantuly vyvolávajú pocit, že sa ich dá celkom príjemne hladkať. Pavúk ale nie je hračka," upozorňuje Zachar. "Hladkanie je pre neho stresom – nevie, čo sa deje. Pavúka mávam na ruke len z nutnosti, keď vybehne z terária, alebo chcem niekomu prezentovať, že je bezpečný. Na to si však vyberám len tie pokojnejšie druhy,“ dodal  chovateľ. Všetky pavúky na svete sú jedovaté, ale len mizivé minimum z nich (u nás sa nenachádzajú), smrteľne. Takýmto je preslávená čierna vdova, neveľký pavúk merajúci okolo 15 mm. Odborné publikácie udávajú 9 % smrteľných prípadov.

Ak vás netrápi fóbia z pavúkov a chrobákov, určite sa príďte pozrieť. Skóre výstavy totiž vylepšuje okrem iného aj zbierka krásnych motýľov. Zavítajte do sveta exotickej fauny, ktorý vám zaručí nečakaný zážitok. Výstava trvá do 30. októbra 2014.

Monika Bartušová

Miesto konania: Galéria Regionart pri RKC v Prievidzi, Záhradnícka 19 
Trvanie výstavy: 2. 10. – 30. 10. 2014
Pondelok – piatok: 9:00 - 17:00
Vstupné: dospelí  0,70 €, žiaci, študenti  a seniori 0,40 €, ZŤP a deti predškolského veku – zadarmo; možnosť úhrady kultúrnymi poukazmi


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri