Fyzikálna exkurzia gymnazistov v CERNe7. 5. 2013 08:52

Od 23. do 27. apríla 2013 sme sa my, študenti Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi, zúčastnili fyzikálnej exkurzie vo Švajčiarsku. Odchádzali sme večer a do mesta Winterthur sme pricestovali v ranných hodinách.

Najprv sme sa naraňajkovali a počkali na otvorenie Technoramy. Všetci plní očakávaní sme sa do vnútra takmer rozbehli. Prišli sme na prízemie, kde sme si vyskúšali pokusy s magnetmi a mechanikou. Ak tu nikoho nič neoslovilo, išiel o poschodie vyššie. Tu sme videli pokusy s vodou, zvukom a obrazom. Keď hodiny ukazovali 11.30, presunuli sme sa do hľadiska na elektrickú šou. Predviedli napríklad metrový Van der Graafov generátor. Keď sa ho dotkli dvaja odvážni dobrovoľníci, stáli im vlasy. Po pár pokusoch išlo do tuhého. Odrazu prišiel na pódium človek v kovovom oblečení a v rukách mal dve kovové tyče. Vyzeralo to, akoby vrhal blesky. Po predstavení sme pokračovali v prechádzke Technoramou. Na najvyššom poschodí si prišiel na svoje aj „nefyzik“. Optické pokusy vytvárali nádherné obrazce. Na dvore sme sa všetci odreagovali pri obrovskom ventilátore. Mohli sme si vyskúšať, aké to je byť vo vzdušnom tuneli. Deň sa končil a cestovali sme do hotela.

Na druhý deň na nás čakala prehliadka CERN-u. CERN je Európske laboratórium pre jadrovú fyziku, nachádza sa tu najväčší európsky hadronov urýchľovač. Obedovali sme s vedcami svetovej úrovne. Najprv sme si vypočuli prednášku a potom sme sa mohli pozrieť na skutočné súčiastky urýchľovača. Po štyroch hodinách strávených v tomto vedeckom komplexe, sme pokračovali v programe. Nasledovala večerná prehliadka Ženevy, kde sme si oddýchli od toľkého množstva informácií. Videli sme Fontánu štyroch ročných období, sochu Sissi, slávny ženevský 130 metrový gejzír, kvetinové hodiny, múr reformátorov a mnoho iného.

Tretí deň sme pokračovali v turistickej atmosfére smerom do Bernu. V historickom, hlavnom meste Švajčiarska, sme sa najprv pristavili pri medvedích záhradách. Medvede sú totižto symbolom mesta. Ani tu nechýbal kúsok miesta pre vedu. Prešli sme múzeum pána Einsteina, jeho školské časy, život i úspechy. Program bol ukončený dobrovoľným výstupom na katedrálu sv. Vincenta. Prišiel čas odísť domov, no najradšej by sme tu ešte všetci strávili pár dní.

Každý si z tohto výletu odniesol nielen suveníry, skvelé zážitky, ale hlavne nové kamarátstva a pevnejšie priateľstvá.

Michaela Gálová II.A


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri