Fúzie nesklamali ani po desiaty razLorem ipsum dolor sit amet 25. 4. 2018 09:12

Jubilejný ročník kvalitnej hudby a vynikajúcich vzdelávacích aktivít Fúzie – festival nielen o jazze sa počas posledných víkendových dní uskutočnil v prievidzskom Art Pointe. Tradične priniesol k vychutnaniu lahôdky v podaní začínajúcich umelcov i známych stálic jazzového sveta.

Hlavný partner projektu - Fond na podporu umenia a  Mesto Prievidza podporili výborný projekt s tradíciou, ktorý aj vo svojom jubilejnom desiatom ročníku priniesol nielen kvalitnú hudbu, ale tiež neoceniteľné vzdelávacie aktivity. Spopularizovať žáner a rozvíjať odborné hudobné schopnosti boli prioritné ciele vzdelávacích aktivít, ktoré sa uskutočnili v priestoroch ZUŠ L. Stančeka. Prievidzská rodáčka, absolventka konzervatória Jaroslava Ježka, speváčka Zuzana Vlčeková odovzdala svoje vedomosti, skúsenosti v rámci vokálneho workshopu. Lektormi inštrumentálnych boli rovnako majstri svojho remesla Justin Lavash /gitara/ a členovia Academy Big Band Orchestra z Akademie umení v Banskej Bystrici Martin Uherek /dychové nástroje/, Klaudio Kováč /klavír/, Róbert Ragan /kontrabas/, Peter Solárik /bicie nástroje/. Workshop na tému hra v Big Bande viedol Martin Uherek  v spolupráci s členmi Academy Big Band Orchestra. O workshopy bol veľký záujem, zúčastnilo sa ich viac ako 100 frekventantov.

Po dni vzdelávania nastal podvečer prehliadky súborov slovenských základných umeleckých škôl. Predstavili sa v nej Big-bandy zo SZUŠ Nitra, ZUŠ Nováky, HTS Zvolen, dixieland a ďalšie dva súbory zo ZUŠ L. Stančeka v Prievidzi. Šesť súborov  ponúklo  úžasnú zmes vynikajúcich výkonov, ktoré iste v mnohom pozitívne prekvapili. Hosťom večera bol Academy Big Band Orchestra a Zuzana Vlčeková a svojim samostatným vystúpením urobili vynikajúcu bodku za prvým večerom. 

Druhý festivalový deň pridal k domácej kvalite i zahraničnú


Sobotný festivalový podvečer otvorila vokálna skupina Musica Nostra Jazzovou omšou Boba Chilcotta A Little Jazz Mass . V príjemnom naladení program pokračoval vystúpením umelcov, ktorí sú v jazzovom povedomí už niekoľko desaťročí. Bashavel priniesol i na prievidzské javisko hudbu pohybujúcu sa na pomedzí viacerých žánrov. Úpravy ľudových piesní boli pre uši návštevníkov tiež veľmi zaujímavým oživením. Charizmatickou osobnosťou, hlasom a jedinečnosťou si publikum doslova podmanil Justin Lavash. Tóny jeho gitary, zachrípnutý hlas si vyslúžili ovácie vyžadujúce prídavok. Záver večera i celého festivalu patril jednej z najznámejších súčasných inštrumentálnych skupín strednej Európy Speciale Providence z Maďarska. Osobitý štýl, v ktorom miešajú moderný jazz, progresívny rock a elektroniku sa aj v Prievidzi stali nevšedným zážitkom.

10. ročník festivalu Fúzie máme za sebou.  Sme plní zážitkov s doznievajúcimi tónmi, obohatení čarovnou energiou a lepšiu bodku ako výrok Justina Lavasha asi nevymyslím: "Fúzie sú potrebné v hudbe a aj v živote". Aj preto už dnes očakávame, aká bude dramaturgia ďalšieho ročníka. Skôr, ako sa ho dočkáme, realizačný tím pripravil pre žiakov základných a stredných škôl výchovné koncerty, ktoré sa uskutočnia 24. mája 2018 v KaSS v Prievidzi. Účinkovať bude Martin Uherek a jeho Jazz Quartet s programom Príbeh jazzu II. Spoluúčinkovať budú súbory ZUŠ L. Stančeka.TEXT: Katarína Vráblová


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri