Fúzie 2017 splnili očakávaniaLorem ipsum dolor sit amet 9. 5. 2017 12:05

V Prievidzi oslávili Medzinárodný deň jazzu (30. apríl) o dva dni skôr bohatým víkendovým festivalovým programom.  Piatok a sobota sa niesli už deviaty raz v znamení Fúzií – nielen o jazze.

Organizátorom festivalu sa podarilo pripraviť pestrú a príťažlivú dramaturgiu a zároveň využiť potenciál účinkujúcich umelcov na vzdelávacie a popularizačné aktivity hudobných žánrov: jazzu, blues a world music.
Prvý festivalový deň v Kultúrnom a spoločenskom stredisku v Prievidzi naštartoval svoju vlnu už v dopoludňajších hodinách vzdelávacími aktivitami.  Vokálny workshop viedla speváčka SISA FEHER. Lektormi inštrumentálnych workshopov boli členovia kapely FEHERO ROCHER: Tony Dlapa - gitara, Miloš Klápště - basa, Marek Antoňů - bicie. Workshop na tému hra v súbore - big bande viedol MATÚŠ JAKABČIC s asistenciou jeho CZ-SK Big Bandu.
Po vydarených workshopoch sa uskutočnila pozoruhodná prehliadka súborov základných umeleckých škôl (ZUŠ). Zúčastnili sa na nej telesá z celého Slovenska: Múzaband zo SZUŠ v Humennom, Big Band ZUŠ v Novákoch, Big Band z HTŠ vo Zvolene. Usporiadateľské mesto reprezentovala trojka zo ZUŠ Ladislava Stančeka v Prievidzi – súbor bicích nástrojov Subina, súbor Viktory a Dixilend. Umeleckým vyvrcholením prehliadky bol koncert špičkového jazzového telesa: MATÚŠ JAKABČIC CZ-SK BIG BAND.


Foto č. 1
WORKSHOP: Matúš Jakabčic a CS-CZ Big Band a mladí hudobníci – frekventanti workshopu


Druhý festivalový deň úspešne pokračoval v nastolenej línii prvého. Najskôr v priestoroch Galérie Art-Point zaznela v interpretácii vokálnej skupiny Womanvocal z Humenného jazzová omša Boba Chilcotta A Little Jazz Mass. Na túto duchovne ladenú časť festivalového programu nadviazal workshop - David Juraj Raši a Martin Mayr za asistencie študentky Divadelnej fakulty AMU v Banskej Bystrici  Jany Hanešovej prítomným priblížili svoj projekt HANG and Flute – Alchimist, inšpirovaný knihou Paula Coelha.
Večerný koncertný program v sále Kina Baník doslova odpálila poľská bluesová kapela GRUFF. Jedinečné vokálne  schopnosti Barteka Przytulu, virtuozita gitaristu a dobristu Tomeka Kruka a energia lokomotívy bubeníka Macieja Kudlu si hneď prvou skladbou získali vnímavé, a ako sa v priebehu koncertu ukázalo aj interaktívne, festivalové publikum. 
Program pokračoval meditatívne akustickým pohladením. DUO David Juraj RAŠI /Hang drum/ a Martin MAYR /flauta/ uvoľnene a zároveň brilantne predviedli svoj hudobný projekt ALCHEMIST.
V závere SISA FEHER & FEHERO ROCHER koncertným vystúpením uniesli publikum do nadnesených emotívnych hladín. Priniesli naozaj úspešné vyvrcholenie celého festivalového programu. Mimoriadnu odozvu publika si vyslúžil svojimi gitarovými improvizáciami Tony Dlapa. Sústredený a špičkový výkon predviedli  aj kontrabasista Miloš Kláptě a bubeník Marek Antoňů. Speváčka a skladateľka Sisa Feher pri emotívnej rozlúčke s publikom ocenila atmosféru celého podujatia, na ktorej malo zásluhu aj mimoriadne vnímavé publikum. 


Foto č. 2
JAM SESSION zľava: Sisa Feher, Maciej Kudla, Damian Leporis, Tomek Kruk


Program 9. ročníka festivalu Fúzie možno pokladať za umelecky a obsahovo vydarený. Sprostredkoval vynikajúce umelecké výkony, príťažlivé vzdelávacie aktivity, umelecké a personálne prepojenia – fúzie, ktoré majú potenciál stať sa inšpiráciou pre všetkých zúčastnených.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri