Fontána v centre Prievidze môže získať prestížnu architektonickú cenu22. 6. 2017 12:57

Na dielo troch architektov, Mariana Trcku, Branislava Lackoviča a Jaroslava Tarajčáka, sa začiatkom júla prídu pozrieť odborníci nielen zo Slovenska, ale aj Rakúska. Poľska a Česka.

Sedemčlenná medzinárodná porota vybrala Fontánu  pod lipami na Námestí slobody v Prievidzi medzi 25 architektonických diel, ktoré zabojujú o prestížnu Cenu Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR 2017. Dielo, ktoré má oficiálny názov „Obnova časti Námestia slobody“ súťaží v kategórii exteriér.


Celkovo porota posudzovala pod vedením rakúskeho architekta Juriho Troya 89 prihlásených diel v šiestich kategóriách. Vybratých 25 diel porota začiatkom júla osobne navštívi a prezrie si ich. Následne určí nominácie a v tajnom hlasovaní aj laureátov. Slávnostné vyhlásenie a ocenenie víťazov sa uskutoční počas galavečera aj pred televíznymi kamerami 5. októbra.
Návrh novej fontány na centrálnom prievidzskom námestí vzišiel z architektonickej súťaže. Mesto Prievidza v roku 2013 vypísalo anonymnú architektonickú súťaž na spracovanie návrhu architektonického riešenia časti pešej zóny so zakomponovaním vodného prvku a súvisiaceho priestoru pešej zóny na Námestí slobody v centrálnej mestskej zóne. Nad architektonickou súťažou prebrali záštitu architekti zo Slovenskej komory architektov. Autormi víťazného návrhu sú architekti. Marian Trcka, Branislav Lackovič a Jaroslav Tarajčák.


Fontána na Námestí slobody bola dokončená a spustená vlani v júli. Nielen do jej vybudovania, ale celej rekonštrukcie časti námestia za pamätníkom investovalo mesto Prievidza približne 413-tisíc eur.

Obyvatelia mesta v hlasovaní rozhodli aj o pomenovaní vodného prvku. Z troch návrhov získalo najviac hlasov pomenovanie Fontána pod lipami.

Cena Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR bola tento rok vyhlásená už po šestnásty raz. Jej poslaním je zvýšiť informovanosť verejnosti o práci architektov v spoločnosti, o význame tejto profesie a o jej vplyve na tvorbu prostredia. Cieľom je tiež prezentácia a podpora architektonickej tvorby členov Slovenskej komory architektov prostredníctvom prezentácie prihlásených a ocenených diel.


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri