Dozvuky Jedného sveta - Ukrajinská Chelsea21. 7. 2014 08:36

Situácia na Ukrajine sa stále neupokojuje, naopak, v niektorých častiach krajiny sa vyhrocuje. OZ Berkat a RKC Prievidza v utorok 5. augusta 2014 premietajú v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi film o živote bežných ľudí na východe Ukrajiny. Diváci vďaka dokumentu spoznajú aj to, že mentalita ľudí na východe je naozaj úplne odlišná ako mentalita ľudí žijúcich na západe.

Film: Ukrajinská Chelsea / The Other Chelsea - Eine Geschichte aus Donezk
Dátum konania: 5. 8. 2014 o 18:00 h
Miesto konania: Sála Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi, Záhradnícka 19
Vstupné: 2 € / študenti, dôchodcovia, ZŤP: 1 €
Organizátori: OZ Berkat a RKC v Prievidzi

Ukrajinská Chelsea
Krajina pôvodu: Nemecko / Ukrajina, rok výroby: 2010
Žáner: Dokumentárny film, 88 min.
Réžia: Jakob Preuss

Pokiaľ pochádzate z ukrajinského mesta Doneck, je nad slnko jasné, že ste vášnivým fanúšikom miestneho futbalového klubu Šachtar a že „oranžová revolúcia" vám dvakrát nevoňala. V žiadnom inom meste nemal vodca „modrej opozície" - bývalý ukrajinský prezident a samozrejme veľký fanúšik Šachtaru Viktor Janukovič takú podporu ako v baníckom Donecku.
Film ponúka veľmi presnú sondu do mentality ľudí, ktorí
s nostalgiou spomínajú na „staré dobré sovietske časy".
O smerovaní svojej krajiny podľa západného vzoru nechcú ani počuť; či už ide o mladého ambiciózneho politika Kolju, bývalého baníka Sašu alebo o priateľskú Valju, obsluhujúcu výťah v rozpadajúcej sa miestnej bani na uhlie. Svižne zostrihaný portrét chudobného mesta s vysokou mierou nezamestnanosti a korupcie, ktorému vládne luxusný futbalový štadión postavený miestnym miliardárom Achmetovom, je orámovaný víťazným ťažením Šachťoru v Pohári UEFA. A potom že futbal je len hra…


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri