Deň mobility v Prievidzi 201516. 9. 2015 12:53

Metropola hornej Nitry sa opäť zapojí do Európskeho týždňa mobility aj niekoľkými sprievodnými akciami. V utorok 22. septembra 2015 bude MHD zadarmo pre cestujúcich, ktorí sa preukážu vlastným vodičským preukazom.

Po posledných úspešných dvoch ročníkoch Dňa mobility v Prievidzi sme sa rozhodli zorganizovať rovnakú akciu aj v tomto roku. Počas celého dňa budú môcť ľudia využiť MHD v Prievidzi zdarma. Stačí ak sa preukážu vodičským preukazom, čím deklarujú, že svoje autá nechali doma a uprednostnili verejnú dopravu. A práve to je význam celej tejto akcie,“ opísala dôvody Dňa mobility 2015 primátorka mesta Katarína Macháčková.

Podujatia v meste pri príležitosti Európskeho týždňa mobility

Deň mobility v Prievidzi je súčasťou Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná každoročne v závere septembra už tradične po celej Európe. Ide teda o celoeurópsku iniciatívu. V tomto roku Ministerstvo životného prostredia SR spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP) organizuje Európsky týždeň mobility v dňoch 16. - 22. september 2015. 

Okrem bezplatnej MHD počas jedného dňa, sa konajú ďalšie podporné akcie, ktorými chce samospráva mesta Prievidza upozorniť na alternatívne možnosti v oblasti dopravy.

Mesto Prievidza podporilo 2. medzinárodný zraz vozidiel na eklektický pohon a počas Baníckeho jarmoku spropaguje alternatívne formy pohonu. Eko paráda, ktorou sa organizátori snažia o prekonanie rekordu v počte elektromobilov v kolóne, vyštartuje z Bojníc do Prievidze a navštívi Banícky jarmok. V sobotu 19. septembra 2015, približne o 14:10 eko Paráda z Bojnickej cesty odbočí na Ulicu S. Chalupku, prejde cez jarmok, otočí sa na kruhovom objazde pri Okružnej ulici a vráti sa späť na Bojnickú cestu. V rámci Baníckeho jarmoku bude v sobotu o 16:30 na hlavnom pódiu zaradená aj krátka prezentácia elektromobilov na námestí J. C. Hronského.

Počas Európskeho týždňa mobility sú v Prievidzi pripravené sprievodné akcie zamerané aj na dopravnú výchovu v základnej a materskej škole. Autoškola EKO UNIVERS bude vyučovať dopravnú výchovu žiakom základných škôl. „Momentálne zabezpečujeme dopravnú výchovu aj s názornou ukážkou na dvoch základných školách a to na ZŠ Ul. S. Chalupku  a na ZŠ Mariánska. V rámci dopravnej výchovy je pre deti pripravené dopravné ihrisko kde si môžu vyskúšať ako je to byť súčasťou cestnej premávky,“ vysvetľuje riaditeľ autoškoly František Králik. Aktivity v dopravnej výchove budú realizované aj v materskej škole na Nábr. sv. Cyrila.

Novinky v oblasti dopravy
Samospráva mesta Prievidza vytvorila za posledný rok viacero projektov pre chodcov a cyklistov. Okrem prípravy projektu cyklotrasy medzi Prievidzou a Bojnicami kde dochádza k vyporiadavaniu pozemkov, bola vybudovaná v závere roka 2014 cyklotrasa v Mestskom parku. Tú môžu využívať najmä menšie deti alebo in-line korčuliari. V oblasti bezpečnosti chodcov sa v týchto dňoch realizuje osvetlenie až 28 priechodov pre chodcov. Tieto práce by mali byť zrealizované do konca októbra 2015.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri