Deň mobility v Prievidzi 201516. 9. 2015 12:53

Metropola hornej Nitry sa opäť zapojí do Európskeho týždňa mobility aj niekoľkými sprievodnými akciami. V utorok 22. septembra 2015 bude MHD zadarmo pre cestujúcich, ktorí sa preukážu vlastným vodičským preukazom.

Po posledných úspešných dvoch ročníkoch Dňa mobility v Prievidzi sme sa rozhodli zorganizovať rovnakú akciu aj v tomto roku. Počas celého dňa budú môcť ľudia využiť MHD v Prievidzi zdarma. Stačí ak sa preukážu vodičským preukazom, čím deklarujú, že svoje autá nechali doma a uprednostnili verejnú dopravu. A práve to je význam celej tejto akcie,“ opísala dôvody Dňa mobility 2015 primátorka mesta Katarína Macháčková.

Podujatia v meste pri príležitosti Európskeho týždňa mobility

Deň mobility v Prievidzi je súčasťou Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná každoročne v závere septembra už tradične po celej Európe. Ide teda o celoeurópsku iniciatívu. V tomto roku Ministerstvo životného prostredia SR spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP) organizuje Európsky týždeň mobility v dňoch 16. - 22. september 2015. 

Okrem bezplatnej MHD počas jedného dňa, sa konajú ďalšie podporné akcie, ktorými chce samospráva mesta Prievidza upozorniť na alternatívne možnosti v oblasti dopravy.

Mesto Prievidza podporilo 2. medzinárodný zraz vozidiel na eklektický pohon a počas Baníckeho jarmoku spropaguje alternatívne formy pohonu. Eko paráda, ktorou sa organizátori snažia o prekonanie rekordu v počte elektromobilov v kolóne, vyštartuje z Bojníc do Prievidze a navštívi Banícky jarmok. V sobotu 19. septembra 2015, približne o 14:10 eko Paráda z Bojnickej cesty odbočí na Ulicu S. Chalupku, prejde cez jarmok, otočí sa na kruhovom objazde pri Okružnej ulici a vráti sa späť na Bojnickú cestu. V rámci Baníckeho jarmoku bude v sobotu o 16:30 na hlavnom pódiu zaradená aj krátka prezentácia elektromobilov na námestí J. C. Hronského.

Počas Európskeho týždňa mobility sú v Prievidzi pripravené sprievodné akcie zamerané aj na dopravnú výchovu v základnej a materskej škole. Autoškola EKO UNIVERS bude vyučovať dopravnú výchovu žiakom základných škôl. „Momentálne zabezpečujeme dopravnú výchovu aj s názornou ukážkou na dvoch základných školách a to na ZŠ Ul. S. Chalupku  a na ZŠ Mariánska. V rámci dopravnej výchovy je pre deti pripravené dopravné ihrisko kde si môžu vyskúšať ako je to byť súčasťou cestnej premávky,“ vysvetľuje riaditeľ autoškoly František Králik. Aktivity v dopravnej výchove budú realizované aj v materskej škole na Nábr. sv. Cyrila.

Novinky v oblasti dopravy
Samospráva mesta Prievidza vytvorila za posledný rok viacero projektov pre chodcov a cyklistov. Okrem prípravy projektu cyklotrasy medzi Prievidzou a Bojnicami kde dochádza k vyporiadavaniu pozemkov, bola vybudovaná v závere roka 2014 cyklotrasa v Mestskom parku. Tú môžu využívať najmä menšie deti alebo in-line korčuliari. V oblasti bezpečnosti chodcov sa v týchto dňoch realizuje osvetlenie až 28 priechodov pre chodcov. Tieto práce by mali byť zrealizované do konca októbra 2015.


Info servis

Blížiace sa podujatia

Kalendár podujatí

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri