Ďaleké aj blízke témy na filmovom festivale Jeden svetLorem ipsum dolor sit amet 20. 2. 2018 10:46

Pomoc slovenských záchranárov na frontovej línii v ďalekom Iraku a zároveň vojnový konflikt relatívne neďaleko našich východných hraníc. Otázky budúcnosti od Bitcoinu až po robotizáciu a tiež triedenie odpadu v našich domácnostiach tu a teraz. Rómsky holokaust počas Druhej svetovej vojny a tiež unikátny pohľad na dnešné slovenské pôrodníctvo. Už 11. ročník filmového festivalu Jeden svet ponúkne počas šiestich dní celkovo 26 filmov a sedem hostí.

V pondelok sa s novinárom Tomášom Forróm budeme rozprávať najmä o situácii na Donbase - živote vo vojne, ako aj možnostiach pomoci. Diskusiu dokreslia tématické filmy, vrátane road-movie z Ukrajiny Mir Vam slovenského autora Juraja Mravca.

Témou druhého dňa bude budúcnosť. Svoj pohľad na Bitcoin či robotizáciu divákom predstaví ekonóm Juraj Karpiš. Zvlášť odporúčame aj utorkové filmy: Je s nami koniec? Leonarda di Capria o nádeji v boji s globálnym otepľovaním a Ohrozené semienka, ktorých tisíce sú uložené na Špicbergoch pre prípad globálnych kríz.

Všimli si ich celosvetové média ako CNN alebo Der Spiegel. Oliver Valentovič je jedným zo záchranárov Akadémie Urgentnej Medicíny, ktorý pomáhal na frontovej línii v irackom Mosule. Na diskusiu s ním nadviažu filmy Výchova k vojne a Český Alláh.

Štvrtkový program sa zameria na naše životné prostredie: pohľad na plýtvanie jedlom v snímke Čerstvé, ale v kontajneri či toxická výroba elektroniky, ktorú denno-denne používame (dokument Zomrieť pre dizajn). Hosťom do diskusie (aj) o triedení odpadu bude Branislav Moňok z organizácie Priatelia Zeme.

Režisér Robert Kirchoff predstavil na festivale pred pár rokmi náročný film Kauza Cervanová. V piatok vás pozývame na jeho autorský deň s filmami Diera v hlave, Hej, Slováci! a Para nad riekou. V sobotu doobeda zvlášť pozývame na premietanie detských divákov, pre ktorých máme pripravené kratšie dabované dokumenty Jeden svet deťom. Program bude pokračovať viacerými filmami a neskôr poobede premietneme kontroverzný dokument Medzi nami o slovenskom pôrodníctve. Diskutovať o téme príde autorka Zuzana Límová.

Tešíme sa na stretnutie 12. až 17. marca v Dome kultúry v Prievidzi! Kompletný program a viac informácií nájdete na našej stránke www.jedensvet.prievidza.net.

Regionálny filmový festival Jeden svet v Prievidzi organizuje občianske združenie BERKAT. Koná sa pod záštitou primátorky mesta Prievidza JUDr. Kataríny Macháčkovej, spoluorganizátorom ju Kultúrne a spoločenské stredisko (KaSS) v Prievidzi. Festival Jeden svet na Slovensku organizuje občianske združenie Človek v ohrození. Generálnym partnerom festivalu Jeden svet je Nadácia Slovenskej sporiteľne.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri