Cez video v BruseliLorem ipsum dolor sit amet 17. 1. 2013 08:47

Žiaci obchodnej akadémie sa netradične, prostredníctvom videohovoru, spojili s eurokomisárom Slovenskej republiky Marošom Šefčovičom, podpredsedom Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívne záležitosti. 

11. január 2013 – pre iných žiakov obyčajný piatok plný radosti z toho, že končí týždeň, ale pre nás to bol deň plný očakávania a zvedavosti. My máme videokonferenciu s eurokomisárom Slovenskej republiky Marošom Šefčovičom, podpredsedom Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívne záležitosti.

Ako to celé začalo? Celý tento nápad spojiť sa cez internet  s eurokomisárom vznikol na hodine hospodárskej geografie, ktorú nás učí pán Stanislav Malega. Európskou úniou sa zaoberáme veľmi podrobne. Nášmu spolužiakovi Filipovi Štancelovi pán Šefčovič odpísal a tak sme dohodli videokonferenciu.

Príchod do školy bol bežný. Objavila sa tréma a možno aj obavy z toho, ako to bude celé prebiehať. Sedeli sme ako prikovaní a ruky sa nám triasli. Očakávaný hovor sa dokonca odpočítaval! Do začatia bolo iba 8 minút, keď sme si začali poriadne preberať to, čo by mal každý hovoriť. Prišlo mi to ako odpočitovanie na výbuch bomby či odpálenie rakety. Nikto z nás nevedel, ako to celé bude vlastne vyzerať, či nedôjde k technickému problému, či videokamery našich starších spolužiakov zo 4.D všetko  zachytia v dobrej kvalite.

A je to tu  - hovor priamo z Bruselu.
Náš spolužiak Filip začínal krátkym úvodom a informáciami o škole. Ale keď sa náš ,,kamarát“ na druhej strane kamery usmial na jeho poznámke , že pochádza  z malebnej dedinky Kanianka, bolo nám jasné, že to nebude jeden z tých „suchých“ politikov.
Na rade boli naše otázky – napr. Boli ste pri vašej práci v ohrození života?,  Prečo ste práve vy eurokomisárom za SR? Ale aj „Ako by ste riešili problematiku  nezamestnanosti mladých ľudí po skončení štúdia na vysokých či stredných školách ?“ ...
Pán Šefčovič bol veľmi zhovorčivý a o otázkach, o ktorých sme  predpokladali,  že nám budú trvať 5 minút,  sme diskutovali  15 minút.  Nevyčítame mu to však nikto, bolo fajn zistiť informácie z prvej ruky.
Som rada, že som mohla komunikovať s takým dôležitým človekom EU. Celá táto konferencia sa niesla aj vo veselej atmosfére, neraz sme sa zasmiali no riešili sme aj vážne témy. Mňa osobne zaujímala téma školstva. Keďže tento problém je dlhodobo na okraji záujmu vlád SR, chcela som sa dozvedieť, či by sa nedalo urobiť viac, aby sme sa ako členská krajina EU priblížili jej priemeru.

Video z konferencie:

Rada by som sa zúčastnila aj ďalších takýchto projektov. Bola to skvelá vec a môžeme tak získať aj nejaké nové skúsenosti. Tento projekt som brala ako príležitosť ukázať, že žiaci našej obchodnej akadémie sú podnikaví a šikovní. 11. január 2013 deň bol pre mňa veľkým zážitkom.

Soňa Burešová  a Ivana Kováčiková, žiačky 1.A OA Prievidza


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri