Cenné medaile i prvenstvo pre gymnastov z Elánu. Chlapci súťažili v Prievidzi, dievčatá v Detve a Bratislave16. 4. 2014 09:26

V sobotu 12.4.2014 sa v športovej hale Niké aréna  v Prievidzi uskutočnili preteky 1.kola Slovenského pohára JIPAST žiakov 2014 v športovej gymnastike.

Ide o 4 kolovú celoslovenskú súťaž najlepších gymnastov v žiackych kategóriách, ktorá tradične začína v Prievidzi. Pokračovať bude v 10.5. v Banskej Bystrici, 21.6.nasleduje Trenčín a posledné kolo sa uskutoční na jeseň v Košiciach.

V Prievidzi sa predstavilo 50 pretekárov zo 6 klubov Slovenska: Slávia UK Bratislava, Gymnastik Košice, UMB Babská Bystrica, Poly Trade Prešov, Pavlo Trenčín a GK Elán Prievidza.
Súťažilo sa v 5 kategóriách, najmladší žiaci to sú chlapci do 7 rokov , mladší žiaci A,B to sú chlapci do 10 rokov, starší žiaci A,B do 14 rokov.

Pričom kategória A je základňou pre žiacke reprezentačné výbery Slovenska, v ktorých má GK Elán Prievidza teraz dvoch zástupcov - vicemajstra Slovenska za rok 2013 Martina Baláža a Simona Kováča, ktorý v Prievidzi pre ochorenie neštartoval.

Prievidza mala zastúpenie v 4 kategóriách - najmladší , mladší žiaci A, starší žiaci B a A.
V kategórii do 7 rokov za Prievidzu nastúpili 4 novici, ktorí si po prvý raz odskúšali chuť súťaže: Tomáš Klement 7.miesto, Viktor Hutár 9.m, Adam Hlaváč 10.m, Adam Smaho 11.m. Vyhral pretekár Zdenko Pruša z Košíc pred Bystričanmi Kremnickým a Samsonom.

V elitnej kategórii mladší žiaci A nás zastupoval Adrián Klement, ktorý v tejto kategórii súťažil po prvý krát. Chyba na bradlách a slabší výkon na koni ho odsunuli na posledné 7.miesto. V jeho prípade je predpoklad podstatne lepšieho výkonu v najbližších pretekoch v Banskej Bystrici. V tejto kategórii zvíťazil chlapci Patrik Žihala z Košíc.

V kategórii starší žiaci B sa predstavili naši 2 pretekári Nikita Zubovský a Jaroslav Ertl, ktorí obsadili 4. a 5. miesto. V tejto kategórii dominoval Bystričan Dominik Dupej.

Vo výkonnostne najsilnejšej kategórii starší žiaci A skončil Martin Baláž na 3.mieste o 0,5 boda za druhým Bystričanom Antalcom a zvíťazil v súčasnosti najlepší pretekár na Slovensku Simon Bohunický z Bratislavy. Náš reprezentant Martin Baláž dvomi pádmi na koni stratil možnosť vybojovať 2. miesto. Potešiteľné však je, že zvýšil obtiažnosť svojich zostáv na koni, kruhoch, preskoku a hrazde.
Výkony týchto pretekárov sú plne porovnateľné aj v medzinárodnom meradle, dôkazom čoho je výsledok z marca 2014, keď duo Baláž-Bohunický na pretekoch Memoriál Attila Pinter v rakúskom Innsbrucku vybojovali pre Slovensko 3.miesto v družstvách  a v jednotlivcoch skončil Bohunický na 3.m a náš Martin Baláž na peknom 9.mieste z 21 štartujúcich z 5 krajín.

Zaujímavosťou sobotňajšieho podujatia je, že ako rozhodca sa na bradlách predstavil  náš úspešný olympionik z Londýna Samuel Piasecký. V dvoch kategóriách cvičili aj  jeho synovia Samko a Peter. Starší Samko obsadil 2.miesto v kategórii mladší žiaci B a svojím precíznym držaním tela ukázal svoj veľký talent a potenciál.

V tom istom čase sa konali rovnaké preteky v Detve v športovej gymnastike dievčat.
 
Tu nás reprezentovalo 5 gymnastiek v 3 kategóriách.
V kategórii najmladších žiačok absolvovali svoju premiéru tri pretekárky. Po predchádzajúcich medailových umiestneniach na Sokolských pretekoch prestúpili do výkonnostne vyššej kategórie  a ani tu nezaostali svojimi predvedenými výkonmi za gymnastkami Slovenska.    Kristína Drabantová zvládla zostavy na všetkých štyroch náradiach , pričom na kladine získala najvyššie ohodnotenie za predvedenia a obtiažnosť – 11,7 b.  a svojim výkonom si zabezpečila tretie miesto . Nikola Čižnárová a Lucia Benedikovičová absolvovali i napriek zvládnutej obtiažnosti len tri náradia a skončili na 8.a 9.mieste.
Do  kategórie starších žiačok  tento rok postúpila Miriam Mihalovičová , ktorá  skončila na 9. mieste. Tiež Natália Tornócziová musela prestúpiť do vyššej , náročnejšej kategórie junioriek. Predviedla skok s najvyššou obtiažnosťou vďaka ktorému získala aj najvyššie bodové ohodnotenie, no 2 pády  z kladiny ju obrali o dva body a posunuli tak na 5.miesto.

Aj najmladšie gymnastky majú už za sebou svoje prvé preteky. Zabsolvovali ich hneď prvý aprílový víkend v Bratislave .
Na Sokolských pretekoch sa predstavilo viac ako 100 dievčat z 18 klubov Slovenska.
V kategórii predškoláčok mali naše najmenšie premiéru  medzi 41 dievčatami. Najlepšie výsledky dosiahla Lucka Kráľová – 9.miesto. Ostatné výsledky : 16.miesto – Emily Bohňová, 26.miesto – Eli Lednická, 33.miesto Elizabeth Kmeťková, 36.miesto – Karin Khuebachová.
V kategórii prípravky sa Alexandra Neuročná umiestnila na 14.mieste.  
V kategórii starších žiačok nás reprezentovala Zuzana Vavrová , ktorá skončila na 19.mieste.
Najväčší úspech sme mali v kategórii mladších žiačok, kde  nás reprezentovalo 5 dievčat.  Spomedzi 62 dievčat si suverénnym výkonom  na všetkých 4 náradiach   Vanesa Neuročná ,ktorá si  vybojovala zlato . Ostatné výsledky : Jurenková Ema – 7.miesto,Hutárová Nina – 10.miesto, Čavojská Alica - 27.miesto, Lacková Natália 39.miesto, Bohňová Amália – 43.miesto. 

GK Elán touto cestou ďakuje za finančnú podporu mestu Prievidza , z ktorej tento raz bolo použitých  370,00 € na štartovné pre pretekárov, nové dresy pre dievčatá a chlapcov, medaile pre najmladších pretekárov.
Poďakovanie  patrí aj  dlhoročným sponzorom, ktorí prispeli odmenami  pre víťazov a rodičom a priateľom gymnastiky, ktorí pomohli pri príprave náradia.
Ďalšie preteky čakajú dievčatá i chlapcov v máji  v Banskej Bystrici a v Handlovej.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri