Bôbari na historických chodníkoch Slovenska.7. 5. 2014 12:47

Hovorí sa, že keď Pánboh rozdával krásy prírody, Slováci si boli po dupľu. Veď na malom kúsku zeme ako je Slovensko nájdeme takmer všetko čo mohlo vzísť zo spolužitia prírody a človeka.

Malé, ale krásne je naše Slovensko. To si uvedomujú aj členovia klubu Bôbarov v Prievidzi. Krásne jarné počasie, dobrá nálada a túžba poznávať historické, kultúrne a prírodné krásy našej drahej vlasti viedli členov klubu Bôbarov - prievidzských rodákov, ich priateľov, aj členov družobného klubu Melenčiarov z Bojníc - Dubnice vybrať sa za získaním nových poznatkov a zážitkov.

Naše slovensko je síce mladé, ale má staré tradície a bohatú minulosť. Za ich objavovním sa vybrali Bôbari tentokrát krajom dolného Pohronia, do Banskej Štiavnice a jej okolia. Kým však prišli do cieľovej stanice, zoznamovali sa cestou s ďaľšími zaujímavosťami. V Žiari nad Hronom sa dozvedeli o historii renesančného barokového kaštieľa, ktorý v minulosti slúžil ako letné sído bánskobystrických biskupov. Tu žíl až do svojej smrti v r. 1869 prvý predseda Matice slovenskej, Štefan Moyzes.

O mestskej časti Žiaru, Šášovskom Podhradí a zrúcaninách hradu Šášov sa účastníci poznávacieho zájazdu počas cesty dozvedeli z legiennd, ktoré im priblížila slovom sprievodkyňa zájazdu.

Nezabudnuteľný zážitok sprevádzaný nadšením prejavili Bôbari z návštevy barokovo – klasicistického kaštieľa v Sv. Antone v ktorom si okrem krásneho a bohatého interieru prezreli aj lesnické, drevárske a poľovnícke múzeum.

Po krátkom oddychu a pohľadom na krásnu prírodu pri antonskom kaštieli sa Bôbari presunuli do cieľa zájazdu, do starobylého baníckeho mesta – Bánskej Štiavnice, ktoré bolo v r. 1993 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstvá UNESCO.

Prehliadku mesta začali v renesančnej pevnosti Nového Zámku, ktorá sa vypína nad mestom a pozreli si unikátnu expozíciu protitureckých bojov. Nikto si nenechal ujsť z tohoto miesta nádherný výhľad na celé mesto.

Pod novým zámkom sa nachádza evanjelický cintorín, ktorý ako jeden z viacerých štiavnických cintorínov sa stal posledným odpočinkom mnohých známych ľudí, ktorí tvorili dejiny tohoto významného mesta.

Kroky Bôbarov na tomto cintoríne viedli k hrobu Maríny, múzy ľúbostnej poezie básnika Andreja Sladkoiča. Milo prekvapení účastníci zájazdu si s dojatím vypočuli prednes z básnickej zbierky Marína a podrobné sa zoznámili so životnými osudmi Maríny a Andreja Sládkoviča.

Potom sa Bôbari presunuli do centra mesta. Na Trojičnom námestí obdivovali barokový morový stĺp so súsoším Sv. Trojice spoznali jeho históriu, videli rodný dom Maríny, ale aj minulosťou dýchajúce nádherné meštianske domy.

Po náročnej, ale zaujímavej prehliadke opúšťali spokojní Bôbari mesto Bánsku Štiavnicu pohľadmi na obnovenú barokovú stavbu –  nádhernú kalváriu, ktorá vďaka kalvárskemu fondu a adopcii kaplniek bude písať už len svoje snáď šťastnejšie dejiny ako v minulosti.

Poznávací zájazd klubu Bôbarov sa vydaril, bol plný zaujímavostí o slovenských historických a kultúrnych pamiatkach. Domov sa všetci vrátili zdraví, s výbornou náladou, aj keď dosť unavení, ale s pocitom, že to čo videli a precítili stálo za to.

Anna Závadská.


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri