Banícky jarmok s nabitým programom18. 9. 2015 13:37

Mesto Prievidza v spolupráci s Kultúrnym a spoločenským strediskom v Prievidzi pripravilo aj tento rok tradičný Banícky jarmok, ktorý sa koná od dnes, piatka 18. septembra. V rámci programu vystúpia okrem tradičných domácich umelcov aj známe kapely ako Hex a Desmod. V nedeľu je pripravená už tradičná Banícka omša v kostole piaristov.

Mesiac september patrí každoročne jednému z najväčších podujatí v Prievidzi - Baníckemu jarmoku. Tento rok sa toto návštevnícky obľúbené podujatie koná od 18. do 20. septembra na vynovenom Námestí J. C. Hronského, na Ulici M. R. Štefánika a v Mestskom parku. Tradičný jarmok je aj tento rok spojený s príležitostným trhom, s rozmanitým sortimentom tovarov, atrakciami a kultúrnym programom. Zábavné atrakcie budú umiestnené v Mestskom parku a na parkovisku pred zimným štadiónom.

V rámci otváracieho ceremoniálu nebude ani tento rok chýbať slávnostný banícky sprievod, v ktorom sa predstavia športové, kultúrne a iné kluby a spolky z mesta Prievidza so začiatkom o 16.00 pred Domom kultúry na Ulici F. Madvu. Piatkový kultúrny program zaujme najmä vystúpeniami skupín Hex a Desmod. Sobota sa bude niesť v znamení nielen známych hitov od Elán Tribute Revival, ale zaznejú aj miestne skupiny ako Stay Tuned, Louiziana, SHZ Nany a Colors of Sound. Rovnako je program určený aj pre seniorov, ktorí si v nedeľu môžu prísť vypočuť skladby ich obľúbených skupín známych z televízie – Duo Jamaha, Duo Sonet a Profil.


Podrobný program je na plagáte, ktorý zväčšíte kliknutím.

Okrem celoslovenských umelcov v programe účinkujú aj interpreti z nášho mesta ako napríklad mažoretky a tanečníci Trend, ktorí predstavia svoj Galaprogram k 30. výročiu založenia spolu s hosťom z Talianska. Vystúpia aj Folklórny súbor Malý Vtáčnik s hosťom, Školský orchester ZUŠ Ladislava Stančeka v Prievidzi a ZUŠ v Novákoch. Svoj program si pripravia aj Banícky spevokol Kahanec a Starohorský banícky spevokol Haliar.

Banícka omša s priamym prenosom do RTVS

V nedeľu 20. septembra 2015 o 9:30 sa bude v Kostole Najsvätejšej Trojice (v kostole piaristov) konať Banícka omša. Prievidžania si na nej spomenú na tých, ktorí v našom regióne pri ťažbe zahynuli.

Liturgiu svätej omše oživí spevokol Haliar zo Starých Hôr a Školský orchester Základnej umeleckej školy Ladislava Stančeka Prievidza spolu s Miešaným zborom Rozkvet pod dirigentskou taktovkou Jána Glosa. Orchester uvedie v rámci sv. omše dielo hudobného skladateľa Josefa Buchnera pod názvom Banícka omša - časti  Kyrie eleison, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei. Jednotlivé časti sú komponované na melodické motívy starých baníckych piesní.

Svätú omšu bude celebrovať prievidzský dekan Vladimír Slovák. Bohoslužbu bude v priamom prenose vysielať aj Rozhlas a televízia Slovenska na Dvojke.

„Banícku omšu sme pripravili prvýkrát v roku 2013, aby sme okrem bujarej zábavy Baníckeho jarmoku ponúkli aj duchovný program. Mnohí Prievidžania, ktorí sa Baníckej omše vlani a predvlani zúčastnili, tento nápad ocenili. Preto sme sa rozhodli svätú omšu pripraviť opäť. Chceme spomínať hlavne na zosnulých baníkov, ktorí zahynuli pri dolovaní uhlia na hornej Nitre,“ hovorí Katarína Macháčková, primátorka mesta Prievidza.


Info servis

Blížiace sa podujatia

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri