August 1968, tvorte históriu aj Vy22. 7. 2014 12:53

Aj obyvatelia mesta Prievidza sa môžu zapojiť do zbierania materiálov o historickej udalosti z augustových dní roku 1968. Archivarium – združenie na zachovanie a ochranu historického a kultúrneho dedičstva na svojom portáli www.slovakeana.sk v sekcii Zaujímavosti   uverejnilo 27. júna t.r. výzvu „AUGUST 1968“ a pripravuje materiál dokumentujúci okupáciu a občiansky odpor z augustových dní 1968.

„Ako vtedy dvaapolročný chlapec sa veľmi nepamätám na udalosti 1968, samozrejme, niečo viem autenticky aj od rodičov a staršieho brata. V tom čase naša „pobalená“ rodina  21. augusta 1968 čakala v bytovke v Pruskom na objednaný „sťahovák“, ktorý nás mal presťahovať do nového pôsobiska otca v Považskej Bystrici a ktorého príchod, dohodnutý na 8.00 ráno, meškal o 8 dní.  Nikto z nás, čo sme sedeli na kufroch, spočiatku neveril ranným správam v rádiu a čudovali sme sa vysielaniu tejto podivnej divadelnej hry. Počas niekoľkých hodín bolo „vsjo jasno“.  Neprišiel sťahovák, ale Rusi.“

Je čas dať na svetlo sveta i ďalšie unikátne spomienky, fotografie a iný materiál (napríklad predmety po vojakoch okupačných armád) ostatných občanov miest a obcí Slovenska a postupne ich na portáli www.slovakeana.sk  zverejňovať nielen v slovenskom, ale aj európskom či svetovom virtuálnom priestore.

Ako zástupcovia občianskeho združenia Archivarium – združenie na zachovanie a ochranu historického a kultúrneho dedičstva  budeme potešení, ak sa nám ozvete na nižšie uvedený e-mail, budeme Vás kontaktovať. Dokumentačný materiál zatiaľ prosím neposielajte.

Ing. Ľubomír Prypoň
podpredseda
Archivárium - združenie na zachovanie a ochranu historického a kultúrneho dedičstva
archivarium@slovakeana.sk
www.slovakeana.sk


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri