Arpád Vykysalý sa symbolicky vracia domov2. 6. 2015 13:22

Utorok 2. júna sa na prievidzskom cintoríne zišli rodinní príslušníci a priatelia, aby spomínali na človeka, ktorý zanechal stopu v našom meste. Najmä v športe, ktorý tu teraz dominuje.

Každý z nás má niekde to miesto, ktorému hovorí domov. Napriek tomu, že sa pohybujeme v priestore a čase v rôznych zemepisných šírkach, na rôznych kontinentoch. Aj  Aprád Vykysalý mal svoj domov – až na troch miestach.

Tak trochu tam, kde uzrel svetlo sveta – v neďalekej Kremnici , kde  žil s rodičmi  do šiesteho roku. Potom sa rodina presťahovala  do Prievidze. To bol jeho druhý domov, ktorý mu veľmi prirástol k srdcu. Možno aj vďaka tomu, že tu bola baňa, ktorá mu neskôr učarila, ale najmä šport pod vysokými košmi – basketbal. Jeho talent a láska k športu sa prejavovali od detstva. Už ako 14 ročný patril k  jedným zo zakladateľov prievidzského basketbalového družstva, ktoré sa neskôr dostalo do prvej ligy vtedajšej Československej republiky.

Po skončení Gymnázia študoval v Bratislave telovýchovu a ruštinu. Aj v  Bratislave si všimli jeho basketbalový talent a tak dostal ponuku hrať basketbal za Sláviu Bratislava. On však ostal verný svojej milovanej Prievidzi a domácemu  družstvu.

Po návrate z Bratislavy do Prievidze učil telovýchovu v Nitrianskom Pravne a potom na Banskom  učilišti v Novákoch. Neskôr aj sám absolvoval banícku priemyslovku, ktorú ukončil s vyznamenaním a následne pracoval v Bani Cigeľ. Ako hovorí jeho manželka Marika, že vždy tvrdil, že fárať do bane a starať sa tam o baníkov a ich bezpečnosť, bolo jeho najlepšie povolanie. 

Manželské áno si Aprád a Marika povedali po prvý krát 19. júla 1959 na Miestnom národnom výbore  v Prievidzi  a o necelý mesiac - 15. augusta 1959 na sviatok Nanebovzatia Panny Márie – na prievidzské hody -  v kostole v  Dunajskej Strede, odkiaľ Mária pochádza. Manželstvo trvalo niečo viac ako 55 rokov a pretrhla ho len smrť.

Arpád Vykysalý mal od malička jednu túžbu - vysťahovať sa do Ameriky. Aj napriek tomu, že  jeho rodičia  s tým nesúhlasili, napokon si svoj sen splnil. Opustil svoj domov, opustil Prievidzu  a v roku 1968  zariadil emigráciu celej svojej rodiny do Kanady. Priatelia   z Prievidze - Ctibor Šturcel,  Ing. Anton Dobrovič,  Miroslav Rehák, Ing. Dušan Maliarik, dnes už nebohí Dr. Kazomír  Chrenko , Dr. Jozef Jamrich, Dr. Jozef Stejskal, Ing. Stanislav Škoda,  smútili za ním, často na neho mysleli a držali mu palce, aby svoje rozhodnutie neoľutoval.

Osud prisťahovalca nie je nikdy ľahký. Aprád Vykysalý statočne prekonával vďaka svojej pevnej vôli a húževnatosti  všetky nástrahy, ktoré mu život kládol pod nohy. 
Živo plynul, roky pribúdali a v roku 2011 sa prihlásila choroba. Ani pomoc rodiny, starostlivosť lekárov, či výdobytky medicínskej vedy nedokázali zvrátiť osud. A tak ďaleko od svojho rodiska Kremnice i druhého bydliska - Prievidze, dňa 5. septembra 2014 skončila v ontárijskom Woodstocku životná púť manžela, otca, svokra, starého otca, príbuzného a priateľa  Arpáda Vykysalého. Jeho posledné želanie bolo rozprášiť jeho popol nad  Prievidzou. 

Vitajte doma, Arpád Vykysalý. Aj keď nás počúvate len kdesi zo šumenia vetra, vedzte, že to privítanie je úprimné!   Česť Vašej pamiatke !


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri