Ako dnes chutí banícky chlebíček?1. 8. 2013 15:14

Ťažiť sa nedá donekonečna, bane sa zatvárajú. Banícke povolanie malo výbornú reputáciu a znamenalo istotu. Dnes život v baníckom kraji znamená neistotu. Ako sa v takom kraji žije skúma Roman Fábian v novom slovenskom dokumente Banícky chlebíček. Jedno z prvých premietaní sa uskutoční v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi, 6. augusta o 18.00.

Horný Gemer bol už za čias Rakúsko-Uhorska vyhlásený špičkovými baníckymi závodmi.  V baníctve pracovalo aj vyše 56 percent obyvateľov. Situácia sa zmenila po páde komunizmu. Mladí vidia východisko v odchode, ale nostalgicky premýšľajú o tom, aké by to bolo, keby aj oni mali istoty ako svojho času ich rodičia. Mladí aj starší, nikto sa na budúcnosť neteší. Vo vzduchu visí otázka, čo sa stane?

Banícky chlebíček  je portrétom Horného Gemera a rôznych skupín jeho obyvateľov. Okrem miesta bydliska majú všetci rovnaký názor na to, že sa počas komunizmu žilo lepšie. „Bol by som rád, keby ho videli aj ľudia v iných regiónoch, pretože problémy, ktorými sa film zaoberá, nie sú len lokálne,“ vysvetľuje presah filmu režisér Roman Fábian.

Dokument do Prievidze prináša občianske združenie Berkat v rámci pravidelných Dozvukov Jedného sveta. „Tento film bol jasnou voľbou, zodpovedá do veľkej miery aj tomu, aká nálada vládne v našom okrese. Možno vďaka nemu získame odstup, pozrieme sa na seba samých kritickejšie,“ zdôvodňuje výber filmu dobrovoľníčka Ivana Rybanská.

Súčasťou podujatia, ktoré sa uskutoční pár dní pred 4.výročím banskej tragédie v Handlovej, bude aj diskusia o baníctve. Naše pozvanie prijali umelecký rezbár a bývalý baník Ján Procner z Handlovej. O živote a práci v podzemí bude diskutovať aj banský inžinier Marián Krčík z Bojníc.

„Pozvali sme aj zástupcov vedenia HBP Prievidza, a.s., ale vzhľadom na dovolenkový čas, nemáme potvrdenú účasť. Predbežný prísľub máme od Ing. Stanislava Gurského, konateľa spoločnosti, ktorá úspešne rozbehla pestovanie slovenských rajčín. Isto bude širokú verejnosť zaujímať, aké sú ďalšie plány Hornonitrianskych baní, po ohlásenom zatváraní baní v našom regióne“, dopĺňa Ivan Sýkora, jeden z organizátorov podujatia.

Film distribuovaný spoločnosťou Filmtopia pomáha zistiť, ako chutil a chutí banícky chlebíček. A kladie dôležitú otázku: „Čo môžeš urobiť ty ako jednotlivec“?

Berkat Slovensko, o.z.


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri