30. výročie Nežnej revolúcie si netradičnou formou pripomínajú aj v PrievidziLorem ipsum dolor sit amet 14. 11. 2019 07:42

Netradičnú formu pripomenutia si 30. výročia Nežnej revolúcie zvolil dlhoročný zberateľ historických pohľadníc Prievidze Michal Dobiaš. Vychádza tak nová zberateľská séria pohľadníc.

„Kedy, keď nie teraz? Kto, keď nie my?“ nachádza sa na zadnej strane pohľadníc, ktoré vychádzajú k 30. výročiu Nežnej revolúcie. Je ich dvanásť a všetky obsahujú heslá symbolické pre November `89.

Zberateľskú sériu dvanástich pohľadníc v darčekovom balení vydáva občianske združenie Spolu sme Prievidza. Jeho člen a známy zberateľ historických pohľadníc Prievidze Michal Dobiaš oslovil osobnosť prievidzskej fotografie Milana Grossa a spoločne vybrali zábery výstižné pre Prievidzu spred 30 rokov.

Jeho fotografie zachytávajú atmosféru z prievidzského Námestia Slobody a okolia, kde sa počas roka 1989 schádzali tisíce ľudí. Vidieť na nich dobové transparenty, zhodenú hviezdu s kosákom z budovy Okresného národného výboru aj malé dieťa v kočiari s Česko-slovenskou vlajkou v ruke.

„To najcennejšie, čo môže každý zberateľ urobiť zo svojou zbierkou je, že sa o ňu podelí. A aj preto je táto moja iniciatíva. Chcel som si aspoň takouto formou pripomenúť 30. výročie Nežnej revolúcie v Prievidzi. Vrátiť sa trochu v čase, opäť navštíviť Námestie 4. apríla, pozrieť sa na tú eufóriu ľudí, Prievidžanov, ktorí, každý svojou troškou, prispeli k toľko vytúženej slobode. Pretože ani sloboda a demokracia nie je samozrejmá,“ povedal Michal Dobiaš.

Do tejto výnimočnej edície pohľadníc sa zapojili aj dvaja fotografi z partnerského mesta Šumperk. Na dvoch spomienkových pohľadniciach vidieť, ako vyzeral November `89 v Českom Šumperku.

„Nežná revolúcia v roku 1989 sa viazala k spoločnému štátu. Tvorili sme jeden celok s Českou republikou. A Šumperk bol už vtedy naším partnerským mestom. Aj preto som do tejto edície pohľadníc, takto symbolicky, pridal dve pohľadnice zo Šumperku.“ dodáva Dobiaš.

Darčekové balenie pohľadníc k 30. výročiu Nežnej revolúcie je možné kúpiť si v Turisticko-informačnej kancelárii mesta Prievidza na Námestí slobody, v sieti predajcov alebo priamo u zberateľa Michala Dobiaša.

Autormi fotografií sú: Milan Gross, P. Kašparová, Jaromir Roller.

Kontakt na TIK Prievidza
Tel.: 046/542 39 92
Email: tik@prievidza.sk

Kontakt na zberateľa pohľadníc: Michal Dobiaš
Email: michal@michaldobias.sk


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri