17. reprezentačný ples prievidzského gymnázia28. 1. 2014 08:30

Neodmysliteľnou súčasťou plesovej sezóny v Prievidzi je okrem mestského plesu už dlhé roky aj reprezentačný ples Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského.

Ples je spoločenská udalosť obyčajne slávnostnej povahy spojená so spoločenským tancom, umožňujúca okrem iného vzájomné stretávanie sa ľudí, ktorí by sa inak pravdepodobne nikdy nestretli. Vzhľadom k jeho slávnostnej povahe sa vyžaduje, aby boli jeho účastníci oblečení vo vhodnom spoločenskom odeve. Takto nejako by asi znela definícia plesu vytrhnutá z encyklopédie. Jeho organizovanie sa tiahne históriou celej Európy. Fašiangy boli vždy príležitosťou skrátiť si dlhé a možno i strašidelné večery a predĺžiť si slávnostné chvíle, ktorým predchádzali vianočné sviatky a oslavy nového roku. Boli vždy spojené s hojnosťou jedla a pitia. Bohato prestreté stoly mali zabezpečiť dostatok a prosperitu v nadchádzajúcom roku a zároveň boli protikladom k blížiacemu sa pôstu. Odvtedy sa tradície síce trochu zmenili, ale ľudia sa radi zabávajú dodnes, preto je od Troch kráľov až do Popolcovej stredy na výber množstvo plesov, bálov či karnevalov.

Neodmysliteľnou súčasťou plesovej sezóny v Prievidzi je okrem mestského plesu už dlhé roky aj reprezentačný ples Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského. Pri jeho zrode stála Mgr. Soňa Ciráková, bývalá riaditeľka školy, ktorá má na konte organizáciu prvých desiatich plesov. Jej nasledovníčka na riaditeľskom poste PaedDr. Eleonóra Porubcová na túto tradíciu nadviazala a pridala k nim ďalších sedem. Číslica 7 je v tomto prípade tak trochu symbolická, pretože sme sa stali už po siedmy raz za sebou najúspešnejšou strednou školou Trenčianskeho samosprávneho kraja vo vedomostných a športových súťažiach a držiteľom Putovného pohára predsedu TSK. 17. reprezentačným plesom zároveň vstupujeme aj do 95. roku existencie nášho gymnázia. A to je dostatok dôvodov na oslavu. K tradíciám nášho plesu patrí aj to, že sa koná v priestoroch Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi. Práve tam ho v sobotu 25. januára 2014 slávnostne otvorila PaedDr. Eleonóra Porubcová. Jeho program bol bohatý.

Na úvod vystúpil  Súbor bicích nástrojov SUBINA zo Základnej umeleckej školy Ladislava Stančeka v Prievidzi, ktorého členmi sú aj naši žiaci. Po nich sa hrou na klavír predstavil ďalší náš žiak Samuel Michalec. O hlboký umelecký zážitok sa svojím spevom postarali Katarína Šotnárová a Martina Polievková a tancom zasa dievčatá z tanečného štúdia Xoanna. Hudobným hosťom večera bol spevák Robo Opatovský. Svojím vystúpením zabezpečil skutočný príliv pozitívnej energie. Ako posledná sa predstavila šermiarsko-divadelná kompánia Via Historica. Do tanca hrala prievidzská skupina Black Band a o catering sa postarala prievidzská spoločnosť Complete Party Service. Nechýbala hra o tridsať zaujímavých cien, výborné jedlo či skvelá nálada, ktorá hosťom nášho plesu vydržala až do skorých ranných hodín.

Jaroslav Perniš


Info servis

Pohotovostná lekáreň

Rozpis nie je k dispozícii.

NAŠI PARTNERI


Mediálni partneri