Ars Preuge


Pár slov o nás...

Ars Preuge, o.z. alebo „Umenie Prievidze“ je iniciatíva mladých ľudí mesta, ktorí sa snažia o oživenie Prievidze, najmä jej kultúrneho a umeleckého priestoru. Ars Preuge vzniklo v roku 2009, realizácia výtvarného projektu „Vzbura farby“ a záujem mladých ľudí o výtvarné aktivity boli štartom pre úvahy o založení maliarskeho „Ateliéru“, mieste, kde by sa realizovali výstavy výtvarníkov a viedli výtvarné dielne. Záujem zo strany verejnosti na seba nedal dlho čakať a záber občianskeho združenia sa rozšíril o realizácie spoločenských diskusií, hudobných akcií, odborných workshopov. Od mája 2010 v podkrovných priestoroch „Ateliéru“, na Ulici Matice Slovenskej 14, realizujeme svoje predstavy o kultúrnejšom, tvorivejšom, aktívnejšom meste.

Vystavovali u nás výtvarníci Mgr. art Peter Hitzinger, Mgr. art Lívia Boliešiková, Mgr. art Rudolf Cigánik, dávame však priestor na prezentáciu aj mladým študentom vysokých umeleckých škôl, ako je Ján Bača. Michaela Mokrá, Martina Mikušová. Otvorenie novej výstavy je v programe Ateliéru Ars Preuge každý mesiac.

Postupom času sme sa od výtvarných a umeleckých aktivít presunuli i k spoločenským, politologickým, enviromentálnym témam, pri realizácií diskusií  sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s Ústavom pamäti národa, s festivalom Jeden svet, vďaka ktorému sme privítali v Ateliéri osobnosti ako fotograf Andrej Bán, novinárka Petra Procházková.     

V započatých aktivitách máme záujem pokračovať, v mesačnom programe občianskeho združenia Ars Preuge nájdete výstavy, prednášky, projekcie filmov, tvorivé dielne, hudobné akcie, ktoré vytvárajú zaujímavú paletu podujatí pre kultúrne a spoločensky orientovaných ľudí mesta Prievidza.

Aktuálne podujatia

Podrobný plán podujatí nájdete na našej webovej stránke www.arspreuge.sk.


História podujatí

Ars Preuge na Facebooku

Ars Preuge na webe