Program FK 93 máj


4. 5. - 25. 5. 2017

4. - 25. máj 2017/ DK Prievidza

4. máj 2017 o 18.00 h / Divadelná sála Domu kultúry Prievidza
Ospalá zátoka
Francúzsko, 2016, 122 min
Réžia: Bruno Dumont
Francúzsky režisér Bruno Dumont pred dvoma rokmi rozosmial karlovarské publikum svojou minisériou Malej Quinquin. Teraz po uvedení v súťaži na festivale v Cannes vstupuje do kín so svojou zdivočelou komediou a retro detektívkou v jednom. Ospalá zátoka predstaví slávnych hercov (Juliette Binoche, Valeria Bruni Tedeschi a ď.) vo veľmi nevšedných hereckých polohách. Zábavná francúzska komédia odohrávajúca sa v nádherne nasnímaných exteriéroch severného Francúzska ukazuje, že aj Francúzi si vedia robiť srandu sami zo seba.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
11. máj 2017 o 18.00 h / Divadelná sála Domu kultúry Prievidza
Saulov syn
Maďarsko, 2015, 107 min
Réžia:  László Nemes
Film sa odohráva vo vyhladzovacom tábore v Osvienčime. Hovorí o Saulovi Auslanderovi, maďarskom Židovi a príslušníkovi tzv. Sonderkommanda, ktorej členovia boli od ostatných osvienčimských väzňov väčšinou izolovaní a mali na starosti tie najstrašnejšie práce. Saul chce uprostred mašinérie priemyslového vyvražďovania dôstojne pochovať svojho nevlastného syna. Film pritom pripomína až „umelecký horor" a prvýkrát v dejinách kinematografie ukazuje Osvienčim ako chaotickú a pritom bezchybnú továreň na smrť, ktorej chod musia udržovať sami väzni.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
18. máj 2017 o 18.00 h / Divadelná sála Domu kultúry Prievidza
Belgica
Bel. / Franc., 2016, 127 min
Réžia: Felix Van Groeningen
Belgica je príbeh dvoch bratov: charizmatického a temperamentného Franka – manžela, otca a nevyliečiteľného sukničkára – a jeho ambiciózneho, ale neskúseného brata Joa, ktorý je majiteľom baru zvaného Belgica. Stanú sa obchodnými partnermi a rýchlo premenia Belgicu v miesto plné skvelej hudby, krásnych ľudí a neriadenej zábavy – pokiaľ nezistia, že viesť takýto podnik je náročnejšie ako čakali, a ich vzťahy a osobný život tým začnú trpieť. Belgica ponúka pohlcujúcu skúsenosť eufórie z najhorúcejšieho nočného klubu v meste. Zasadený do eklektického zvuku uznávanej belgické kapely Soulwax, film ukazuje opojnú cestu oboch bratov stúpajúc k úspechu – a pád, ktorý nasleduje. Belgica je film o tom, aké je to žiť prítomnosťou, a o tom uvedomiť si, že pohyb vpred je nielen nevyhnutný, ale i nutný.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
25. máj 2017 o 18.00 h / Divadelná sála Domu kultúry Prievidza
Mimo zákon
USA / Západné Nemecko, 1986, 107 min
Réžia: Jim Jarmusch
Vo väzeňskej cele sa vďaka nečakaným okolnostiam stretávajú nezamestnaný dídžej Zack, príležitostný pasák Jack a excentricky popletený talianský turista Roberto. Zack a Jack nemajú žiadne ilúzie, noc za mrežami pre nich zostáva potvrdením toho, že život za veľa nestojí. Najviac im vadí ich čudný spoluväzeň. Roberto hovorí lámanou angličtinou, a tak mu príliš nerozumejú. Ešte menej chápu jeho nekonečný optimizmus, živený vierou v americký sen. Ich spoluväzeň ich dráždi do chvíle, kedy obaja pochopia, že má plán, ako z väznice uniknúť... Režisér Jim Jarmusch vzdáva osobitnú poctu väzenským filmom a žánru noir, preto poučne, s obdivom, paroduje konvencie klasických kriminálnych príbehov a ich hrdinov. Trpko-smiešny až absurdný príbeh sa odohráva v Louisiane, kdesi v okolí New Orleansu. Jeho dôležitou súčasťou je „pomaly idúca" čierno-biela kamera Robbyho Mullera, rovnako ako hudba Johna Lurieho a piesne Toma Waitse.
Vstupné: 2,00 € (ZŤP), 3,00 € (študenti a člen FK ´93), 4,00 € (ostatní)